FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"węglaki" 2011
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-04-15, 20:11   

Mam pytanie..czy wiadomo komuś w jakim zakresie wielkości ,mieściły się poduszki liściowe Megaphytona?

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-16, 15:21   

kornik napisał/a:
Mam pytanie..czy wiadomo komuś w jakim zakresie wielkości ,mieściły się poduszki liściowe Megaphytona?

Ślady, o które pyta Kolega Kornik pozostawione są przez ogonki liściowe.

Dla okazów pochodzących ze stanu Illinois, USA, wielkość pojedynczych blizn liściowych u rodzaju Megaphyton określono jako wahającą się pomiędzy 6,5 - 7,5 cm wysokości na 5 - 5,5 cm szerokości.

Blizny liściowe o większych rozmiarach znane są u rodzaju Caulopteris i mogą wynosić nawet 20 cm wysokości na 8 cm szerokości.

W obu przypadkach warto pamiętać o możliwych odstępstwach w obie strony skali.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-04-16, 15:56   

Bardzo dziękuję za odpowiedź. :mrgreen:
sandra napisał/a:
Ślady, o które pyta Kolega Kornik pozostawione są przez ogonki liściowe.
oczywiście mój błąd :oops: ( zapewne nałożyła się,"okresowa", fascynacja lepidodendronami).
Jeżeli Koleżanka pozwoli ...po marudzę troszkę..
A w jakiej skali odstępstw ,można by było się zmieścić? I raczej interesuje mnie w "dół"...o "górze " jeszcze nie marzę.
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-16, 17:00   

kornik napisał/a:
A w jakiej skali odstępstw ,można by było się zmieścić? I raczej interesuje mnie w "dół" [...]


Przy rodzaju Megaphyton nie szalałabym :-) . Wprawdzie słyszałam o mającym zaledwie 3 cm wysokości na 5 cm szerokości (Nova Scotia), jednak w wyniku rewizji został przemianowany na inny rodzaj.

Caulopteris odznacza się bardzo dużym zróżnicowaniem wielkości blizn liściowych, opisano wiele jego gatunków. Najmniejsze mi znane (również z Illinois, USA) osiągają zaledwie 2,3 cm wysokości na 1,7 cm szerokości.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-04-17, 10:40   

Cieszę się , że Koleżanka Sandra,pozwoliła mi zweryfikować moje " myślenie życzeniowe".
:mrgreen:
Teraz , znając granice tolerancji ,mogę pewną skamieniałość zaliczyć do rodzaju nie-Megaphyton .Mam nadzieje że na tę skamieniałość nadejdzie jeszcze czas :mrgreen:
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-18, 09:47   

kornik napisał/a:
Mam nadzieje że na tę skamieniałość nadejdzie jeszcze czas :mrgreen:

Życzę, by pokaźnych rozmiarów Megaphyton z wyraźnym rysunkiem blizn liściowych znalazł się w zbiorach Kolegi Kornika.
I od razu proszę o fotografie :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-04-18, 15:37   

Bardzo dziękuję za życzenia :mrgreen:
sandra napisał/a:
Życzę, by pokaźnych rozmiarów Megaphyton z wyraźnym rysunkiem blizn liściowych znalazł się w zbiorach
.....a jak pokaźnych? :-D ..20-tki?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS