FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bolesławieckie drewienka
Autor Wiadomość
Filip22

Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 5
Wysłany: 2011-07-01, 14:13   Bolesławieckie drewienka

Witam. Nazywam się Filip i od niedawna interesuje się skamieniałym drewnem. Zaczęło się od znalezienia jednego kawałka w ogródku. Temat drewna znam już od dawna gdyż interesuje się paleontologią, jednak zajmowania sie drewnem nigdy nie brałem na poważnie bo wszystkie miejsca występowania które znałem z internetu były daleko mojego miejsca zamieszkania. Po pierwszym znalezisku zacząłem chodzić po polach i znalazłem trochę okazów. Prosił bym znawców o oznaczenie gdyż bardzo jestem ciekaw co to za gatunki i z jakiej epoki pochodzą.

okaz 1:









okaz 2:









okaz 3:







okaz 4:







okaz 5:







okaz 6:





Uploaded with ImageShack.us





okaz 7:



okaz 8:






okaz 9:





okaz 10:









okaz 11:







okaz 12:







okaz 13:





okaz 14:







Będę bardzo wdzięczny za oznaczenie.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-07-01, 19:09   

Witaj.
Przykro mi Cię rozczarować , niestety okazy których zdjęcia zamieściłeś,nie są skamieniałym drewnem. (okaz nr.1 oraz nr. 12 są dyskusyjne ,choć również nie rokują zbyt wiele ).
Reszta to gnejsy,( w niektórych "kręgach " zwanych "łupkiem-G".
Skała ta jest często brana za skamieniałe drewno z racji lamin,czy też ich układu.Nierzadko można znaleźć okazy gnejsu posiadające cechy "morfologiczne" drewna (koncentryczne słoje,pseudo sęki itp.).
Miło, ze zainteresowało Cię ,skamieniałe drewno to zaje..zajęcie niezwykle pasjonujące,mam nadzieję ze moja opinia oparta na zdjęciach nie zniechęci Cię ,do wytrwałego poszukiwania tych skamieniałości.
Na zakończenie dodam że w Twoich okolicach ,również notowano występowanie .
Życzę sukcesów.
 
 
Filip22

Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 5
Wysłany: 2011-07-01, 19:20   

Dziękuje za odpowiedź, jednak chcę się upewnić co do okazu 9 i 10. Szczególnie okaz 10, czego nie widać na zdjęciu ma bardzo skomplikowaną strukturę, może jest to laminacja, ale wole się upewnić. Ale "bardziej drewnianych" okazów będę szukał. Wskazówką, że występują sa gagaty (chyba, że znowu z czymś pomyliłem).
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-07-01, 20:34   

Pewność mogą dać jedynie badania mikroskopowe ( przy czym okaz powinien być "identyfikowalny").Niektóre formy mineralizacji potrafią całkowicie zniszczyć budowę drewna.
Dla pocieszenia dodam że jednak w większości okazów " coś " się tam zachowuje.
Przyjrzałem się jeszcze raz okazom nr.9 i 10,podtrzymuję moje zdanie z poprzedniego postu.
Pisząc wcześniej o występowaniu drewna na Twoich terenach miałem na myśli drewno skrzemionkowane.Co do gagatu...można poprosić o zdjęcie?
 
 
Filip22

Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 5
Wysłany: 2011-07-01, 22:37   

Mam pewne wątpliwości ale chyba to gagat

 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-07-01, 23:34   

Dzięki za wrzucenie zdjęcia , proszę mi jeszcze zdradzić ,co skłoniło Kolegę na sklasyfikowanie okazu jako gagat?
 
 
Filip22

Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 5
Wysłany: 2011-07-02, 11:56   

Wiem o co chodzi. Pomyślałem, że to gagat, gdyż dziwne wydawało mi się znaleźć węgiel kamienny na środku pola. I to nie jeden kawałek a kilkanaście i to nie w kupce ale w kompletnie innych częściach pola. Jednak widać wszystko jest możliwe.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-07-02, 12:49   

Filip22 napisał/a:
Pomyślałem, że to gagat, gdyż dziwne wydawało mi się znaleźć węgiel kamienny na środku pola.

Zapewniam że o wiele bardziej dziwne było by znalezienie gagatu na środku pola.
Chodzi tu o specyfikę powstawania tych skamieniałości roślinnych.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS