FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sudeckie drewno
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-12, 16:23   

:lol: oj jaki śliczny dylemat,......czym się różni okaz iglasty od szpilkowego ?:lol:
Ciekawostka dotycząca takiej formy skamieniałego drewna ( ostatni okaz Koleżanki filigraniołka )...
Ludność zamieszkująca tereny gdzie są spotykane tak wybarwione okazy nazywała je "kamieniami szpakowymi",nawiązując do upierzenia tych że ptasiorów .
Zarówno Niemcy,Czesi jak i Polacy je tak zwali.
W starej literaturze opisującej skamieniałe drewno można jeszcze trafić na taki zwrot.
 
 
TPSD gogor


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 90
Skąd: Wierzchowiska
Wysłany: 2011-08-12, 18:12   

Witam koleżankę filigraniołka :mrgreen:
Ja tez mam problemy z identyfikacją okazów liściaste czy iglaste ważne że można znaleźć takie śliczne drewienka szkoda że u mnie takich nie ma :mrgreen:
 
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
  Wysłany: 2011-08-12, 18:44   

Szanowny Kolego Korniku: nie chcę wyjść na mądralę, ale - jak sama nazwa wskazuje: drzewa szpilkowe mają szpilki a iglaste - igły... :-D

Witam Kolegę Gogor i łączę się w bólu... ;-) Miło być rozumianym...

Dzisiaj chciałam przedstawić okaz czarny, choć na zdjęciach z racji powiększeń nie specjalnie to widać (pierwszy był w kolorze dymnego kwarcu). Jego max. wymiary to: 18,5 x 11 cm. Zapewne ze szpilkowych, bo cóż innego mogłoby mi przypaść w udziale...











zbliżenia:




a tutaj tak dziwnie; proszę nie regulować odbiorników...
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-12, 20:34   

filigraniołek napisał/a:
iglaste - igły...
igły..hmmm...toż to szpileczki z dziurkami :lol:
W wielkim uproszczeniu,drewno zbudowane niemal wyłącznie z cewek...paru przewodów żywicznych ,tudzież kawałka robaczka,nazywamy "iglaczkiem".Koleżanki okazy, maja zachowaną budowę cewek, typu araukariowatego,( jak znamienita większość okazów z Dolnego Śląska) Takie okazy są nazywane "araukarytami" ,choć z araukariami -(igława) nie mają, (oprócz podobieństwa budowy cewek) wiele wspólnego ...o wieku nie wspominam.
filigraniołek napisał/a:
Zapewne ze szpilkowych, bo cóż innego mogłoby mi przypaść w udziale...
...a ,paprocie..psaroniuski,medullosy,kalamitki,liściaki wszelkiego autoramentu???.....chyba się zapędziłem :lol:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-12, 20:58   

Sudeckie drewno....liściaste.



 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-08-12, 21:33   

No cóż; i tak podobają mi się te moje "pospolite" znaleziska... :-D Cieszę się, że Kolega Kornik uchylił rombka tajemnicy. To miłe uczucie wiedzieć - choć w przybliżeniu - na co się patrzy. :mrgreen: Swoją drogą - to niesamowite, jak różnorodny może być sposób mineralizacji tego samego rodzaju drewna.
Co do innych możliwości wymienionych po przecinku: pomarzyć - dobra rzecz... :-) Choć powieszony wyżej przykład dobitnie pokazuje, że wszystko jest możliwe :mrgreen:
Pozdrawiam.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-12, 22:39   

filigraniołek napisał/a:
podobają mi się te moje "pospolite" znaleziska.
.Bardzo mnie to ciszy.....nie ma pospolitego drewna,tak jak i tajemnicy.
Drewno skamieniałe (sposób jego mineralizacji),jest wypadkową środowiska ,w jakim ten proces się odbywał ,oraz paru innych czynników.
Na przykład degradacji drewna ,przed procesem petryfikacji,lub wtórnej mineralizacji.
Przykłady te oczywiście nie wyczerpują wszystkich ...hmm..czynników.
Pozdrawiam.
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-08-13, 19:07   

Proszę się nie załamywać z racji "pospolitości" znajdowanych okazów :-)
Raczej proszę spojrzeć na to z innej strony : drzewa iglaste pojawiły się dużo wcześniej niż liściaste :) i to już zaleta, bo Twoje okazy mogą być znacznie starsze :)
choć są w naszych zbiorach też takie "młodziutkie"np. z miocenu :-D
Na pewno się już doczytałaś, że wymieniamy się okazami. To też możliwość uzupełnienia zbioru. A co do kolegi Kornika - to chodząca encyklopedia wiedzy o drewienkach i nie tylko - chodzącego na naszym poziomie. A co do Sandry - to już najwyższy poziom jaki może być - poza naszym zasięgiem :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-14, 14:27   

NEMO napisał/a:
chodząca encyklopedia wiedzy o drewienkach i nie tylko - chodzącego na naszym poziomie.
...........cóż ,pozostaje mi skromnie spuścić oczęta. :shock: .
NEMO napisał/a:
A co do Sandry - to już najwyższy poziom jaki może być - poza naszym zasięgiem
...w tym przypadku zauważyłem dużą zbieżność .Bynajmniej co do
NEMO napisał/a:
poza naszym zasięgiem
..ośmielę się nie zgodzić. :mrgreen:
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-08-14, 15:48   

kornik napisał/a:
.Bynajmniej co do
NEMO napisał/a:
poza naszym zasięgiem
..ośmielę się nie zgodzić.


Prawda, już po wrzuceniu tekstu poczułem, że coś jest nie tak.....
Wobec tego prostuję ostatnie zdanie z poprzedniego postu : Ma ono brzmieć tak :

A co do Sandry - to już najwyższy poziom jaki może być - poza naszym zasięgiem , nie licząc Kornika :mrgreen:

Kornik, nie masz się co wstydzić :-) , wiele osób chciało by mieć taką wiedzę :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS