FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje otoczaki
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-04-13, 20:51   

Słusznie Kolega podejrzewa, listek .Widoczne promienie oraz naczynia.Gratulację :mrgreen:
Jeszcze wegetacja nie ruszyła pełną parą , jest jeszcze troszkę czasu na eksplorację pól.Do pełnego ich zazielenienia jeszcze wiele okazów powinno się zebrać , czego serdecznie życzę.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
piotrk83

Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 15
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2014-04-13, 22:18   

Dziękuje :-) Ma Kolega rację, odrobina czasu jeszcze jest na bieganie po polach, a później trzeba szukać innych miejscówek :-D takich jak np. to
[img][/img]
:mrgreen: było w czym grzebać.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-04-14, 05:51   

piotrk83 napisał/a:
takich jak
pewnie że tak...tylko czemu , te kamyki są nadal w błotno-ziemistym maskowaniu? :lol:
Do takich trzeba użyć "separatora" klasy MC .( z myjką ciśnieniową) :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
piotrk83

Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 15
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2014-04-14, 21:33   

kornik napisał/a:
"separatora" klasy MC .( z myjką ciśnieniową)

:lol: :lol: ...deszcz zrobi swoje :-) tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Listek po szlifie i od razu pytanie, czy na podstawie fotek można określić dokładniej jaki to gatunek?
[img][/img]
[img][/img]
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-04-14, 22:52   

piotrk83 napisał/a:
deszcz zrobi swoje
już myje ...jak na zamówienie.
Bardzo ładnie się okazik prezentuje. :mrgreen:
Teoretycznie można określić na podstawie fotek przynależność gatunkową drewna..jeżeli fotki są dobrej jakości , mikroskopowe ,pokazują budowę anatomiczną naczyń , cewek ,promieni , włókna ,jamki ,jakie np. mają światło owe cewki i naczynia ,jaką mają grubość ,ułożenie w słojach i wiele wiele wydaje się nieznaczących kwestii. :lol: Reasumując musimy mieć świetnie zachowany ( lub dobrze) okaz z wszystkimi przekrojami ,mikroskopek z torem wizyjnym robimy fotki znajdujemy zbieżność z odpowiednim kluczem i jesteśmy prawie ... na półmetku .
Do ustalenia przynależności gatunkowej trzeba już mieć olbrzymia wiedzę w temacie, a i okaz musi być rozpoznawalny stąd te powszechne sp.
Ja się tu rozpisuję ,a kwint esencję zagadnienia opisała K.Sandra w temacie przyklejonym na "forum ogólnym".
Z odpowiednimi kluczami też nie jest tak "kolorowo", ponieważ trzeba pamiętać że na naszych terenach były różne prowincje i swego czasu rosła też np. florka subtropikalna.
Jak zapomnimy o tych niuansach , podnosząc kokos będziemy się dziwić co za "dąb" urodził takiego " żołędzia"? :lol: :lol:
Praktycznie zdjęcia z forum można (sporadycznie , w najlepszym przypadku) tylko opisać co do klasy..rzędu..może rodziny, a to i tak sukces , niekoniecznie częsty :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-04-14, 23:07   

Dobrym przykładem jest np . znaleziony przez Kolegę okaz drewna dębu..a gat. jest koło 200! :mrgreen: Więc nie pozostaje nam nic innego jak podpisać okaz Quercoxylon sp.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2014-04-20, 13:36   

piotrk83 napisał/a:
Listek po szlifie i od razu pytanie, czy na podstawie fotek można określić dokładniej jaki to gatunek?
Bardzo fajny listek... :-) Gratuluję !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS