FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drewienka polodowcowe
Autor Wiadomość
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2016-01-08, 09:38   

O jaaaa! Takie znad morza? Zostało jakieś wolne? :)
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-01-08, 09:56   

Jeszcze jeden, malutki kawałek. Jutro na pewno coś znajdę, może znowu jakies male.
Pozdrawiam
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-02-22, 20:43   

Onegdaj zamieszkując Pomorze miałem okazję zapoznać się z amatorami wszelkich skamieniałości ze Szwecji . Wszyscy jednomyślnie byli pod wrażeniem ilości występujących u nas rigor mortis flory i fauny..choć bardziej fauny bo flory nie znaleźli :lol:
Oczywiście że za te ogołocenie Skandynawii winę ponoszą lądolody..choć .czy można tu mówić o winie?..w końcu to dzięki nim słyniemy z sukcynitu , Łukowskich amonitów czy też Wzgórz Trzebnickich :mrgreen:
Występowanie agatu jest ściśle powiązane z niektórymi tylko skałami zawierającymi krzemionkę oraz specyfiką ich powstania ( porfir , melafir) choć nie we wszystkich porfirach napotkamy agatki. Trzeba by się zapoznać ze skałami jakie budują Skandynawię.
( ciekawostki; budowa agatu jest stale "żywa" ,pigmenty krążą w zależności od wilgotności.Do XIX wieku nie używano w Polsce słowa "Agat", agaty zwano "agatkami".)
Natomiast co do drewna skamieniałego z osadów polodowcowy , wcale nie determinuje ich pochodzenia jako skandynawskiego. To jest bardziej złożone.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-02-22, 23:03   

Drewka wysłałem autorce książki;)
Chodziło mi o te pniaki, ze rdzeniem - trafiają się?
Pozdrawiam!
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-02-22, 23:16   

Drewna z rdzeniem.....oczywiście że tak .Jak kolega zerknie w okazy zamieszczone w Galerii Pracowni , okazy z Polski podpisane Wał Trzebnicki vel Wzgórza Twardogórskie można podziwiać zarówno drewna szpileczek jak i listków .
Poniżej graniak z rdzeniem -szpilka.


Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-02-23, 08:30   

Dziękuję bardzo za odpowiedź!
Pozdrawiam!
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-04-09, 08:45   

A na pewno okazy z wału T są z północy, a nie z Sudetów.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-04-09, 20:49   

Kolega pyta, czy stwierdza? :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-04-10, 11:15   

pyta 8-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-04-10, 19:01   

Geneza występowania drewna w osadach polodowcowych Wału Trzebnickiego wydaje się bardziej złożoną. Niewątpliwie okazy florek występujących na tym terenie mają różna historię o czym świadczy przynależność taksonomiczna oraz rodzaje petryfikacji.
Na obszarze wałka napotkamy zarówno stare, być może wieku permskiego szpileczki,dużo młodsze listki , kredowe paprocie ,mioceńskie lignity i gagaty czy też całkiem młodą florę (plejstoceńską) w syderytach czy też w rudach darniowych.
Kierunek z którego owe paleoszczątki znalazły się w tym rejonie też zapewne był różny ....oraz w ogóle go nie było :lol: .
Na terenie Polski lądolody sięgały linii Sudetów ...Tatr.....za cofającymi się lądolodami , na ich przedpolach tworzyły się pradoliny..pradoliny tych rzek niosły różny materiał z południa i wschodu ( ujścia pradolin są w kierunku zachodnim).Z tym materiałem również zapewne zpetryfikowane drewno ( np. wspomniane paprocie okresu kredowego z prawdopodobnie tzw.Jurajskiej Wyspy Sudeckiej- większość dzisiejszego obszaru Polski poza Wyspą Świętokrzyską była morzem).
Innym przykładem południowego ( Sudeckiego ) pochodzenia niektórych okazów ,jest okaz drewna szpileczki z pozostałościami arkozowej pierzynki , również pochodzący z Wałka.
Oczywiście to co napisałem nie wyczerpuje zagadnienia i pewnie nie jeden post trzeba by było jeszcze napisać. :mrgreen:

Gagat- miocen


Paproć -jura


Szpileczka z kołderką arkozową -Perm?




[ Dodano: 2016-04-11, 13:57 ]
Errata
W powyższym słowotoku wkradł się błąd. "...pradoliny tych rzek niosły różny materiał..", oczywiście pradoliny nie są tak..dynamiczne, by coś z sobą nosić.. :lol:
chodziło mi o rzeki , które tworzyły te pradoliny.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS