FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Trochę historii , trochę teorii, trochę praktyki.
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-09-28, 19:58   Trochę historii , trochę teorii, trochę praktyki.

Ostatnio oko Sauro...kornika zwróciło się czarną barwę gagatu, też zwanego jetem .
Ciepło palenisk , epokę Wiktoriańską , daniny , polskie powstania łączyła czarna jak węgiel skamieniałość ,flory kopalnej -gagat.
Odnalezione artefakty wykorzystanie gagatu datują na neolit ,odnaleziono figurki i ozdoby z tego skamieniałego drewna . Co uświadamia że gagat już u naszych przodków ( i zapewne przodkiń ?) dużą estymą . W wiekach następujących też jej nie stracił . Starożytny Egipt ściągał daniny z zależnych krain między innymi w gagacie . Nazwa tego węgla pochodzi od nazwy rzeki Gagas w starożytnej Lacji .
Kamień ten był również ceniony w Imperium Rzymskim, dokąd był importowany nie tylko z terenów dzisiejszej Turcji ale również z Wysp Brytyjskich .
W epoce Wiktoriańskiej nastąpił renesans gagatu, który stał się cenionym materiałem na biżuterię , w tym tez żałobną która znalazła uznanie w Polsce, w okresie rozbiorów.
Czym w zasadzie jest gagat...jest odmianą lignitu , węglem brunatnym .Powstał z zatopionych pni drzew , które zostały zasypane osadami , w środowisku beztlenowym, Gagat powstawał zarówno w środowiskach morskich jak i słodkowodnych. Przy czym przyjmuje się że gagat z morskich brzegów jest twardszym i lepszym materiałem . I tu można poruszyć sprawę "szlachetności", Nie każdy gagat ma wartość jubilerską , wiele odmian ma wtrącenia różnych minerałów co dyskwalifikuje go jako materiał jubilerski.
Stolicą obróbki i wydobycia gagatu ,można nazwać niewielkie miasteczko Whitby w Anglii , gdzie powstał cały przemysł wydobycia i przeróbki gagatu , mimo że najlepsze lata już ma za sobą , do dziś istnieją zakłady zajmujące się tworzeniem arcydzieł sztuki jubilerskiej z gagatu pozyskanego lokalnie.
Dżet (jet) synonim słowa gagat spotykany jest w wielu miejscach świata również i Polski , choć nie każdy ma walory jubilerskie .Sposobem rozpoznawania jakości dżetu , jest wykonanie rysy która czym jaśniejsza(brązowa) tym lepszej jakości mamy kamień. W ten banalny sposób możemy odróżnić węgle kamienne od gagatu ...choć jest to troszkę inwazyjne.
Gdzie w Polsce można napotkać gagat....a nie napiszę. :lol: no dobrze ...napiszę.
Najsławniejszym stanowiskiem są tereny rezerwatu "Gagaty Sołtykowskie" , niedaleko Końskich ,w osadach jurajskich Wyżyny Śląsko-Krakowsko-Wieluńskiej,Pomorzu, W Zapadlisku Przedkarpackim , Nizinie Wrocławskiej, Monoklinie Przedsudeckiej oraz kilku innych miejscach.
Wiek gagatu jest różny jak i drewno które dało temu początek , choć przyjęte ogólnie jest że tworzyły gagat drewna iglaste , są okazy temu przeczące .
Gagaty powstałe z drewna liściastego znaleziono na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku.
Ciekawych tego tematu odsyłam do książki oraz Galerii k . Sandry.
Największy i będący chlubą firmy ,jest gagatowy pień ponad sześć (!) metrów długości , charakteryzujący się odbitymi muszlami amonitów i innych stworzeń na których spoczął.
Zdjęcia zamieszczone poniżej ukazują to cudo , zostały zaczerpnięte ze strony firmy Yorkshire Coast z Whitby.






Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-09-29, 22:40   

No... to piękna deseczka gagatu. Ale o całkiem sporych(dochodzących do 0,5m) żem słyszał-a były takie ponoć u nas pod Klifem w Orłowie, ale zasuszyć to... makabra! Ok. pół roku, a jak nie to podzieli się na sto części :lol:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-09-30, 15:01   

Okaz przedstawiony na powyższych zdjęciach ,jest największym ( jak do tej pory) kompletnym pniem gagatowym ,jakim żadne muzea świata nie mogą się pochwalić.
Okaz oczywiście został skompresowany ciśnieniem osadów , więc jego przekrój jest soczewkowaty .Z racji swoich wymiarów , kompletności oraz odbitych skamieniałości fauny jest okazem właściwie bezcennym, bo i trudno by było go wycenić mając w świadomości iż np. surowa bryła gagatu o wadze 8 gr. szacowana jest na 10 i więcej funtów .Wartość i wyjątkowość okazów oczywiście podnoszą wszelkie odciśnięte trupki , jakie sporadycznie można znaleźć na powierzchni okazów. Koleżanka "Alecimi" być może taki okaz zamieści w tym temacie....jak ładnie poprosimy.,..a jak nie poprosimy to do obejrzenia w Galerii Pracowni.
W tym kontekście zdanie Kolegi
Cytat:

No... to piękna deseczka gagatu.
wydaje się wręcz ......profanacją.
To tak jakby szwedzki galeon Vasa (1628) , okręt królewski nazwać..."fajnym kajaczkiem ".....zgroza....zgroza i makabra.
Co do gagatu z klifu...niewielkie wstawki się zdarzają ,choć daleko mu jakościowo do węgli jubilerskich.
Okazy będące wstawkami w lignicie najczęściej się rozpadają i właśnie lignit tu jest przyczyną ( jego specyfika jest taka że nawet unika się eksploatowania go w celach opałowych- nietrwałość składowania). Natomiast same gagaty często przed obróbką się "sezonowało" co pozwalało odróżnić materiał dobry jakościowo.A wszelkie wtrącenia minerałów , wady i pęknięcia miały czas z dżetu zrobić destrukt.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-10-08, 18:45   

Okaz o którym dziś napiszę również mógłby by być pretendentem do największego kompletnego pnia jetu gdyby nie dyskwalifikowały go zdaje się wszędobylskie trupy liliowców.
W dawnych czasach na ramach forum wzmiankowałem o istnieniu tej zjawiskowej skamieniałości znajdującej się w którymś muzeum historii naturalnej ,tym muzeum jest Urweltmuseum Hauff w miejscowości Holzmaden w Niemczech.
W granicach tej miejscowości znajduje się kamieniołom czarnych łupków jurajskich w których znajduje się wyjątkowo w skali światowej zachowane fosylia..,,niestety w szczególności morskiej fauny jurajskiej.Stanowisko zaliczone jest do tak zwanych Fossillagerstätte: czyli "magazynu skamieniałości".
Oprócz kompletnie zachowanych szkieletów min. ichtiozaurów , plezjozaurów , amonitów i wielu innych potworności ,spotykany tam jest gagat. Całość tej niebywałej skamieniałości zajmuje około 100 (!) metrów kwadratowych ...w sam raz na ścianę w mej jaskini..choć musiałbym ją z lekka przyciąć :mrgreen:
...no ale dość pisania :mrgreen: teraz czas na obrazki pochodzące z http://www.urweltmuseum.de/










Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-09, 18:06   

Ze słynnego, przybliżonego przez kolegę Kornika, Whitby pochodzą dwa gagaty z odciskami amonitów znajdujące się w moich zbiorach.
Pierwszy z nich mierzy 7 cm, drugi - 5,5 cm. Te okazy - za kolegą Chalcedonem - śmiało można nazwać gagatowymi deseczkami.



 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-10-09, 20:34   

No tak...odciski skorup amonitów ...przykra sprawa ,ale gagat to nie krzemionka i być może da się te odciski zeszlifować nawet papierem ściernym. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-10, 18:17   

Doskonały pomysł!
Przy najbliższej okazji podeślę je Koledze do zeszlifowania. Może wtedy bardziej będą przypominały "prawdziwe gagaty". :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-10-10, 19:08   

Cieszy mnie że Koleżanka aprobuje zeszlifowanie tych ... niedoskonałości.
Ale z przykrością :mrgreen: muszę stwierdzić że to "robota brudna" i...papieru nie mam :mrgreen:
Może zróbmy tak: przymknijmy piękne oczy na te wady i podziwiajmy te niewątpliwie piękne gagaty ...ze strony drugiej :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-10-25, 22:55   

Ale ...ale , być może ktoś zapyta " a właściwie jakiego wieku jest gagatek?" Odpowiedź jest i zarazem nie jest wcale prostą.
Wiadomo wprawdzie wszystkim że dżet /gagat jest odmianą węgla brunatnego , kaustiobiolitem , organiczną palną skałą ,powstałą z nagromadzenia szczątków roślinnych , które w procesie przemian uległy wzbogaceniu w pierwiastek węgla .
W miarę postępującego procesu diagenezy materiał roślinny ulegał silnej kompakcji ,odwodnieniu i obniżeniu porowatości . Towarzyszył temu zanik struktur tkankowych i systematyczny wzrost pierwiastkowego węgla aż do 78% . W czasie trwania tych procesów następuje powolne przekształcanie się węgli brunatnych miękkich w węgle brunatne twarde ...i tu odnajdujemy nasz gagat.
Najstarsze nasze brunatne węgle twarde są wieku kajprowo -retyckiego , następnie dolnojurajskie, górnokredowe ,paleoceńskie ,eoceńskie , oligoceńskie , mioceńskie i przy odpowiednich warunkach plioceńskie.
Z tego co mi wiadome nie są znane występowania węgli brunatnych w naszym karbonie czy permie , oczywiście odkrycie takowych teoretycznie nie jest wykluczone , natomiast praktycznie proces uwęglenia przekształcił węgle brunatne tego okresu w węgle kamienne.......no i mamy tu lipę.gagatu nie ma.
Ktoś się żachnie;" ale hola hola, a mi oferowano gagaty z naszego karbonu.."
i tu przyznam rację.... .bo mi też oferowano takie dżety..będące antracytem.
Niezbyt sprawne oko może się na nie nabrać, choć są odmianą węgla kamiennego,i wyróżniają się największą zawartością węgla pierwiastkowego , silnym prawie metalicznym blaskiem i łupliwością zbliżoną do gagatu , zaś widoczne warstwy kompakcji czasami do złudzenia przypominają budowę makroskopową drewna. :mrgreen: .....więc na giełdę czasami warto przytargać analizator elementarny.. :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-26, 12:14   

Dziękuję Koledze za przybliżanie meandrów powstawania gagatów oraz za informacje o nich.
I - jeśli możliwe - proszę o ciąg dalszy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS