FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Preparacja
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-02-15, 06:39   Preparacja

Z okazami z którymi mamy do czynienia w większości , zabawa z preparacją nas omija , inaczej przedstawia się prawa z okazami z hałd kopalni węgla.
Okazy są z reguły w otaczającej jej skale i czasami istnieje potrzeba by tejże skały się pozbyć .

Okaz lepidofita przed i po preparacji (3D z dychotomią - 28 cm )






Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-02-21, 20:52   

Okaz lepidodendronka , również przy swojej końcówce z zarysowaną dychotomią , przed i po preparacji.




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-02-27, 22:31   

Również okaz z dychotomią przed i po i również lepidodendron ...nuda..ale by nie było całkiem tak nudno taką dychotomię nazywamy dychotomią izometryczną
czyli taką gdzie oba pendole rozgałęzienia są na takim samym etapie wzrostu .

[ Dodano: 2018-02-27, 22:33 ]
kornik napisał/a:
Również okaz z dychotomią przed i po i również lepidodendron ...nuda..ale by nie było całkiem tak nudno taką dychotomię nazywamy dychotomią izotomiczna
czyli taką gdzie oba pendole rozgałęzienia są na takim samym etapie wzrostu .


[ Dodano: 2018-02-27, 22:44 ]
Pomyłka wcale nie oznacza że mam umysł "matematyczny" on jest ROZTRZEPANY :mrgreen:




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-03-04, 20:01   

Praktyczne poszukiwanie skamieniałości na hałdach skał płonnych kopalni węgla kamiennego ,polega na bieganiu ( osoby bardziej stateczne - chodzą ) z nieodzownym narzędziami jakim są młotki .Pozwalają one w kontakcie bezpośrednim pozbyć się nadmiaru skały płonnej otaczającej interesujący nas obiekt .
Dla poszukiwacza w terenie , wydobycie skamieniałości na miejscu jest bardzo pożądane , bo i nie trzeba targać okazu z niepotrzebnym "dodatkiem" a i bezpośrednio możemy zobaczyć co znaleźliśmy .
Czasami jednak zdarza się że zaistnieją obawy że okaz zostanie zniszczony gdy do niego nie dobierzemy się odpowiednio. Wskazana jest wtedy spokojna preparacja "domowa" odpowiednimi narzędziami .
Oprócz nieodzownych młoteczków do tego celu możemy używać wszelkiego rodzaju dłutek ,igieł ,grawerek czy piłek. Bardzo przydatne jest sporządzenie sobie "poduszki preparatorskiej " - woreczka z mocnego materiału wypełnionego piaskiem. Pozwala on na ułożenie okazu w odpowiedniej pozycji do usunięcia skały i przede wszystkim zapewnia stabilność i amortyzację okazu przy preparacji mechanicznej .
Innym domowym sposobem godnym polecenia jest kriopreparacja .

Okaz lepidofita przed i po . Również dychotomiczny . Typ dychotomii gdzie jest wyraźna różnica w grubości pędów nazywamy anizotomicznym :mrgreen:






Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS