FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sudeckie drewno
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-09, 20:33   

Bardzo dziękuje za zdjęcia.Jak na moje niebieskie oczęta,obszary "dziwnokomórkowe" sa jednak deformacją .Zwłaszcza zdjęcia przedstawiające większe fragmenty okazu.
Okaz pięknie zachowany i aż się prosi by mu się przyjrzeć bliżej.
filigraniołek napisał/a:
A że mogę ujawnić odrobinę tego piękna w fotografii - więc to robię i dzielę się
...bardzo milo mi czytać takie słowa...proszę się dzielić jak najczęściej .
filigraniołek napisał/a:
Aluzja Kolegi Kornika
.....ależ Droga Koleżanko..ja się nie przyznam.. :lol: ...niemniej numeracja ma i swoje pożyteczne strony.
Pozdrawiam z uśmiechem.
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-08-10, 17:25   

Ten okaz był pierwszym sfotografowanym przeze mnie :-) Sądząc po rysunku to chyba nie-iglaczek... ;-) Okaz jest znacznie mniejszy od poprzedniego: największe wymiary przekroju to 13 x 5,5 cm. Oczywiście każda informacja na jego temat będzie dla mnie cenna...








i może kilka szczegółów...




















 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-10, 18:49   

Piękne zdjęcia przedstawiające okaz......iglasty :mrgreen: . Rysunek "sugerujący" coś zgoła nie iglastego ,wynikł za sprawą mineralizacji, ( typowej dla okazów skrzemieniałego drewna z paru stanowisk krajowych ).
Bardzo często niestety mineralizacja potrafi nam zafałszować "ogólny " obraz taksonu ,do jakiego dany okaz należy.W wielu przypadkach jedynie silne powiększenia są w stanie, tak naprawdę ,pokazać nam z czym mamy do czynienia.
W niektórych przypadkach nawet najpiękniejsze oczęta uzbrojone w najlepsze szkiełka (mikroskopowe), nie zobaczą nic (np drewna zagatyzowane ) .
Dobrze ze w przytłaczającej większości ,jednak coś się zachowuje.
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-08-10, 18:54   

Poddaję się... :-(
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-08-10, 19:06   

Poddaję?....Nie mogę na to pozwolić, (bo , tak piękne zdjęcia ,nie codziennie się ogląda ).
Zapewne pocieszy Koleżankę wiadomość , że w rejonach skąd ( jak sądzę ) pochodzą okazy, pokazane na zdjęciach ,występują nie tylko skamieniałości roślin iglastych....a mając troszkę szczęścia i na liściaste trafić można.
Czego życzę.
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-08-10, 19:25   

Zdjęcia naprawdę cudowne, prosimy o następne :)
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-08-10, 21:37   

Mówiąc "poddaję się" miałam na myśli celność mojego określania tak podstawowego przymiotu jakim jest "iglastość" czy "liściastość" okazu... A już mi się wydawało, że rozwiały się choć troszkę zasłony wiedzy... Klops, kruca bomba!... Ale nie zrażam się.
Zdjęcia zaś będą się pojawiać dotąd, aż nie wyczerpią się zasoby. Są co prawda szczupłe, ale przecież w tzw. międzyczasiu też może uda się co upolować. Zachęcam również szczerze Kolegów i Koleżanki do zamieszczania swoich sudeckich okazów.
Pozdrawiam serdecznie :-)
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-10, 21:44   

Miło mi powitać Koleżankę na Forum i pogratulować zamieszczonych fotografii.

Skamieniałe drewno podobne do przedstawionego na fotografiach drugiego okazu (seria II) przysporzyło nie lada trudności nawet naukowcom. Mineralizacja przypominająca budowę anatomiczną powodowała, że skamieniałości takie pierwotnie błędnie uważano za kłodziny paproci! Nadano im nawet nazwę. O pomyłki w identyfikacji szczątków drewna wynikające z mineralizacji bądź deformacji bardzo łatwo.

Polecam zapoznanie się z fotografiami budowy anatomicznej znajdującymi się w dziale badań skamieniałego drewna (wejście z głównej strony).

Życzę powodzenia :-D
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-08-11, 15:33   

Miło mi, że moje fotki zainteresowały również Koleżankę Sandrę.
Dziękuję za słowa otuchy. Wprawdzie nie powinno mnie to cieszyć, a jednak pomyłka naukowców jakoś osobliwie podniosła mnie na duchu... :mrgreen:
Drążąc dalej temat: czy w takim razie można zaryzykować stwierdzenie, że sznureczki perełek bezwzględu na zachowaną długość wskazują na iglastość okazu?
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-11, 19:29   

filigraniołek napisał/a:
czy w takim razie można zaryzykować stwierdzenie, że sznureczki perełek bezwzględu na zachowaną długość wskazują na iglastość okazu?

Jeżeli mówiąc "iglastość okazu" masz na myśli drewno należące do szpilkowych to absolutnie nie można. Podobnie wyglądające cewki (w przekroju poprzecznym) występują w skamieniałym drewnie różnych roślin, także reprezentujących inne klasy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS