FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Twardy" miocen-(Roztocze)
Autor Wiadomość
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-02-04, 19:38   

Cały w sękach, sęk na sęku... :shock:
Nigdy nie widziałem jeszcze takiego drewna w naturze, żeby miało tyle sęków... Jak to możliwe... ? Jest jakaś teoria wyjaśniająca to zjawisko... ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-04, 20:55   

korund napisał/a:
Cały w sękach, sęk na sęku..
Drewna takie są dość częste i charakterystyczne dla naszych "twardzieli".
Te sączki ,ich nagromadzenie również dla mnie ,były i są frapującym zagadnieniem.
Jak do tej pory nie trafiłem na żadne materiały opisujące ten typ sęków i ich genezę.
Drewna te były opracowywane m.in. przez dr Marzenę Kłusek .Wykazała zbieżność tych drewien do drewna cypryśnika błotnego .
Idąc tym tropem , widzimy drzewo rosnące na podmokłych,bagiennych i zalewowych terenach.Drzewo które posiada pneumatofory .Reasumując warunki ciężkie.
Zasłyszałem kiedyś hipotezę o pączkach śpiących ( zespoły tkanek które nie rozwinęły się w gałęzie/pędy ). Jednak często te "śpiące królewny" budzi stan zagrożenia dla rośliny.
Ta hipoteza wydaje się nęcąca ,jednak czy takie nagromadzenie "śpiących księżniczek" było by prawdopodobne tego nie wiem. Nie przekonuje mnie do tej hipotezy ,ilość oraz wielkości dzisiejszych "zaspanych" pączków , spokojnie chrapiących na naszych drzewach.
Zdjęcie korzeni powietrznych ( pneumatofory ) cypryśnika błotnego ( za Wikipedią )
 
 
Krzychu

Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 99
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-02-05, 23:27   

Kolega Korund jest mistrzem świata i okolic w sękach. :lol:
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-02-06, 18:43   

No to mnie kolego teraz zawstydziłeś... :oops:
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-02-06, 19:00   

Jak ktoś ma ochotę zobaczyć na żywo korzenie powietrzne cypryśnika błotnego (Taxodium distichum) to zapraszam i zachęcam odwiedzić arboretum w Kórniku, Wojsławicach lub wybrać się do Parku Szczytnickiego we Wrocławiu.
Serdecznie polecam... :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-06, 20:57   

korund napisał/a:
Jak ktoś ma ochotę zobaczyć na żywo korzenie powietrzne cypryśnika błotnego (Taxodium distichum)
Również polecić można cypryśniki błotne w pięknym parku angielskim kompleksu pałacowego w Miliczu.

No ale cóż ,mimo ze fascynujące te "purchawy" cały czas dychają ,i skamienieć nie chcą...trzeba czekać :-?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-06, 21:20   

Przykład współczesnego pączka śpiącego (wiąz).3,5x2,5 cm



 
 
Krzychu

Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 99
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2013-02-09, 23:32   

korund napisał/a:
No to mnie kolego teraz zawstydziłeś... :oops:

To nie miało być zawstydzenie a szczególne wyróżnienie bo tyle sęków w jednym kawałku kamienia jeszcze nie widziałem.
Wracając do teorii Kolegi Kornika to myślę tak że na zdjęciu widzę sęczki nie wiem czy po gałązkach czy po pączkach.
Ale jestem przekonany że dawniej też rosły tak upierdliwie żywotne gatunki jak np topola, kruszyna czy wiklina, zetniesz jedną gałązkę wzamian dostajesz cztery odrosty :evil:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-10, 00:40   

Krzychu napisał/a:
Wracając do teorii Kolegi Kornika to.....
Niestety nie jestem autorem tej hipotezy (teorii) ,jeno z wdziękiem ja przytoczyłem :lol: .
Z resztą treści postu zgadzam się .Tak jak przed eonami tak jest i teraz , każda żywa roślinka chce żyć "bezstresowo ".
Nic nie dzieje się bez przyczyny i tak jest również z tymi sęczkami.Sadzę że są elementem ochrony/obrony drzewa przed niekorzystnymi czynnikami .A takich "broni defensywnych " przed różnymi zagrożeniami drzewa ,wytworzyły bez liku .Od korzeni ( namorzyny ,czy wspomniane wcześniej pneumatofory),po liście wydzielające np olejki eteryczne ( chroniące przed ogniem -pirofity),zwierzyną (substancje drażniące)..ba nawet swoisty "język gatunkowy " jaki jest znany w śród akacji sawanny.
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-02-12, 19:59   

Krzychu napisał/a:
To nie miało być zawstydzenie a szczególne wyróżnienie

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS