FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rdzenie w skamieniałym drewnie
Autor Wiadomość
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-14, 21:50   

kornik napisał/a:
miałbym nieśmiała prośbę, w imieniu własnym i Forumowego Koleżeństwa ,o pokazanie nam kiedyś okazu z cechami zewnętrznymi Woodworthia
[...] a ja sobie powspominam okazy z jednej z najpiękniejszych kolekcji polskich.

Cieszę się, że Kolega wspomina skamieniałe drewno z mojej kolekcji i dziękuję za docenienie zbiorów. Najlepsze nawet fotografie nie pokazują wielu, różnorodnych walorów okazów.

Spełniając prośbę Kolegi Kornika poniżej zamieszczam fotografie eksponatów przedstawionych w Galerii Zimbabwe, i tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych wyglądem przekrojów poprzecznych przez pnie uwidaczniające charakterystyczne dla rodzaju Woodworthia rysunki.

Skamieniałość gatunku Woodworthia arizonica z pąkami widocznymi na powierzchni, i co więcej, odznaczająca się mineralizacją o intensywnie zielonej barwie - zaprezentowana jest w Galerii okazów z USA 3.
Okaz ten był eksponowany podczas wystawy, której TPSD było współorganizatorem, pt. "Skamieniała flora" w Lwówku Śląskim, w 2008 roku (fotografia w dziale TPSD).



 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-14, 23:22   

Bardzo dziękuję Koleżance za świetne zdjęcia.
Proszę się na mnie zbytnio nie zdenerwować ,okaz drugi niewątpliwie pięknej urody ,przypomina mi niewątpliwie paskudnej urody lepidodendrona. :shock: :lol: ...chyba powinienem "odwiedzić " dział wypałów i niewypałów karbońskich , bo rodzą mi się dziwne skojarzenia .
Fantastyczne okazy .
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-15, 00:12   

kornik napisał/a:
okaz drugi [...] przypomina mi [...] lepidodendrona. :shock:

Skojarzenie wydaje się być uzasadnione, gdy skoncentrujemy się na zarysie wokół pąków przypominającym kształtem romby.
Pomijając informacje o wieku skamieniałości i lokalizacji pochodzenia - które natychmiast rozwieją tego rodzaju przypuszczenia - wystarczy prędki rzut oka na owe pąki, by zauważyć ich budowę i nie mieć wątpliwości, że to Woodworthia.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-15, 14:00   

sandra napisał/a:
Skojarzenie wydaje się być uzasadnione,
.Po tych słowach odetchnąłem z ulgą i odrzuciłem niepokojącą myśl, że zwoje mi się uwęglają. :lol:
.,..niemniej tę kwestię należało by potwierdzić, najlepiej klinicznie. :lol:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-16, 20:04   

Gwiazdkowy rdzeń iglaka.



 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-02-16, 21:10   

Fajna gwiazdka, gratki... :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-17, 00:37   

korund napisał/a:
Fajna gwiazdka, gratki..
Podziękowanie
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-22, 19:28   

Jeden z piękniejszych rdzeni krajowych z mojej kolekcji.




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-02-22, 19:53   

Dla mnie wszystkie krajowe rdzenie są piękne... :-) Gratki...
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-22, 21:48   

korund napisał/a:
Gratki..
Z podziękowaniem.
korund napisał/a:
Dla mnie wszystkie krajowe rdzenie są piękne..
Oczywiście rzecz gustu.Moim zdaniem jednak kolorystycznie czy mineralogicznie nie dorównują okazom z wielu części świata.Zapewnie sprawa wyglądała by odmiennie jakbyśmy posiadali w kraju złoża in situ ,a nie tylko 'wędrowniczki". Niestety tylko nikły procent ,czy co bardziej prawdopodobne, ułamek procenta okazów krajowych zachowuje się z rdzeniem. Co ,patrząc na krajowe realia, znacznie podnosi ich atrakcyjność....Cóż.. ale za to "roztrzepańców " mamy zatrzęsienie.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS