FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
okazy z Wisełki
Autor Wiadomość
herk
szwędacz

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 96
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-30, 11:13   

Piękne drewienko :shock: czerń z takim odcieniem agatu.

Na 15 to grzybki?

Przykład innej ciekawostki wygląda na wbite ciało obce (drewno lub kość) brak charakterystycznych deformacji obecnych w obrębie sęka

https://images82.fotosik.pl/924/ec2b05cc44faa0b6.jpg



https://images81.fotosik.pl/923/85af991be8163c02.jpg
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-11-30, 12:26   

herk napisał/a:
Na 15 to grzybki?
Grzybków to tam chyba jednak nie ma. Drewno ze stanowiska które zaprezentowała Koleżanka Sandra jest na tyle ciekawe że warto na jego temat zamieścić chociaż dwa zdania.
Jeżeli nic nie pomyliłem ( bo z wiekiem zauważam zanik synaps :mrgreen: ) ,okaz jest drewnem "pożarowym" . Roślinność z tego stanowiska została zasypana osadami piroklastycznymi , po erupcji pobliskiego wulkanu. Uwęglenie drewna sugeruje że osady te były na tyle gorące , a osad odciął dopływ tlenu że nastąpił proces suchej destylacji . Prawdopodobnie w następstwie erupcji i trzęsień nastąpiło rozkawałkowanie uwęglonych pni i gałęzi ,zaś w powstałe szczeliny z czasem wniknęła krzemionka spajając toto wszystko fajnym agato-chalcedonem.

będąc szczęśliwym posiadaczem brzytwy Ockhama ....czy nawet kilku :mrgreen:
jednak w okazie dopatrywałbym się sęka ...

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
herk
szwędacz

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 96
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-30, 19:35   

Super opis, może by ktoś na forum stworzył coś na kształt wikitpsd ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-11-30, 20:12   

herk napisał/a:
Super opis, może by ktoś na forum stworzył coś na kształt wikitpsd ?

Och ...aż spłonąłem rumieńcem .. :lol: nie prawda, wcale nie spłonąłem :mrgreen:
wikitpsd....hmmm....tylko zastanawia mnie jak Kolega by ją czytał nie należąc do tego Towarzystwa ?... :lol: :lol:
Może dla nie zrzeszonych po starocerkiewnosłowiańsku ( bez znaków interpunkcyjnych ) ze zdjęciami w negatywie . :lol: :lol:
No i pozostaje pytanie kto by się tego podjął.. czy też komu by się nałożyło tę karę? :lol: :lol:

No ale teraz już jak się wyhahałem , napiszę ciut poważniej : pomysł mi się bardzo spodobał.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
herk
szwędacz

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 96
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-30, 20:27   

:mrgreen: skazaniec już jest, wystarczy uprawomocnić głosowaniem :mrgreen: :mrgreen:
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-12-02, 21:02   

herk napisał/a:
Witam.
Trafił się okaz dość mizernej urody(żeby nie pisać odrażający), przypomina płytę wiórową
Mam w związku z tym pytanie, czy komuś z szanownego grona trafił się podobny "okaz"
Niestety fotkami nie dysponuję (czekam na fotki 2 połówki) :)

Wstawię tymczasowo "barwne obrazki"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak, okaz jest niezwykle interesujący, nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego w takiej skali, wygląda jak jakiś wielki koprolit (wielka drewniana k...pa).
Ciście mi się na usta tylko jedno pytanie : ale kto to zrobił ?
Może niebawem poznamy odpowiedź na to pytanie... :-P
Fajnie gdyby udało się potwierdzić podejrzenia... :-P
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-02, 21:50   

korund napisał/a:
w takiej skali, wygląda jak jakiś wielki koprolit (wielka drewniana k...pa).
Ciście mi się na usta tylko jedno pytanie : ale kto to zrobił ?
...przy tak sporych fragmentach drewna to chyba jakiś chodzący...tartak :lol:
Z bardziej niepoważnych dywagacji-interakcji teoretycznie można by podejrzewać nie drewnojady a jakieś drewnopsuje ...radosne bobry .co na brzegu sieczkę zrobiły , tamę uczyniwszy, lustro wody podniosły , nieopatrznie pomyślne warunki fosylizacji trotów zapoczątkowały . :lol: :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
herk
szwędacz

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 96
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-12-03, 12:50   



""It took a big dinosaur to make dung this large. This coprolite was likely from a Maiasaura, an herbivorous dinosaur that walked upright on its hind legs.
Credit:
Karen Chin""

https://www.earthmagazine...nes-gotta-do-it

Okazuje się że nie tylko małe drewnojady zostawiły po sobie małe co nie co
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-03, 14:53   

herk napisał/a:
Okazuje się że nie tylko małe drewnojady zostawiły po sobie małe co nie co
No raczej nie "drewnojady" a potworności roślinożerne.
Choć nie znam się na kupach uważając że jest to dość "śmierdząca sprawa" , myślę że trzeba by rozważyć przynajmniej dwie sprawy. Pierwsza jeżeli już przyjmiemy że potworność żywiła się również drewnem , raczej musiała mieć sposoby na jego trawienie ,więc koprolity zawierały by drewno ( jeżeli już) nie całkowicie strawione , niemniej trawione. Więc wyraźny wygląd trocin niekoniecznie by tu pasował.
Drugą sprawą jest mineralizacja..kupa w drewnie skrzemienieje...ale czy drewno w kupie też? :lol: :lol:

Przydałby się nam jakiś koprolitog...korprolitolog.....kupolog :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
herk
szwędacz

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 96
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-12-03, 17:04   

Paleontolodzy są ale brak dobrych fotek :mrgreen: do wstępnej oceny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS