FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cóż to..
Autor Wiadomość
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2015-12-29, 16:53   

Zgadzam się łupki to mistrzowie oszustwa... ;-)
Cech tego czegoś :
twardość : ok. 6,5-7.
przełam : muszlowy, bardzo podobny do chalcedonu, opalu lub krzemieni,
łupliwość : brak,
połysk : tłusty.
Laminowości nie dostrzegam...

Moim zdaniem najbezpieczniej jest określić to jako chalcedon lub krzemień.

A może nazwijmy to : "łupek kornikowy" ;-) Jeszcze piękniejszy termin, moim zdaniem... ;-)

[ Dodano: 2015-12-29, 17:32 ]
Oki, zostawmy to.

Mam dużo ciekawszą zagadkę... ;-)



Kto zgadnie co przedstawia fot. ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-12-29, 19:02   

Zgadzam się na termin "łupek kornikowy"...być może zafunkcjonuje w geologi poznawczej :mrgreen: ...a i mam z nim do czynienia z wielką częstotliwością na swoich wzgórzach , choć są to nie wielkie kawałki .Dużo większe są spotykane na Śląsku Opolskim.
Znam go pod nazwą skrzemionkowany łupek osadowy- ilasty.
Ale pragnę zwrócić uwagę że niektóre z tych łupków są wręcz fantastycznie ubarwione ...spotykałem wszystkie wypadkowe kolory ..czerwony ,zielony,biały, czarny...cała gama kolorów , oprócz niebieskiego.

Piękne zdjęcie poniżej;
Oko Saurona vel ogonek liściowy. :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2015-12-29, 19:41   

Niestety u mnie "łupek kornikowy" jest wielką rzadkością... ;-)

Zgadzam się : niektóre łupki bywają bardzo piękne po przecięciu, widziałem kilka na prawdę zapierających dech w piersiach, również z niebieskościami... :-P

kornik napisał/a:
Piękne zdjęcie poniżej;
Oko Saurona vel ogonek liściowy.
Dzięki ! :-) Ogonek liściowy ? Interesująca odpowiedź, ciekawy jestem dlaczego tak uważasz ? Jestem zaintrygowany... :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-12-29, 20:08   

Od dwóch lat z okładem jestem molestowany ogonkami liściowymi..i chyba wszędzie zaczynam dostrzegać ogonki i wariacje na ich temat :lol:
No dobrze ale dlaczego tak uważam.....fragment skamieniałości jest według mnie podobny ogonkowi właśnie.Pięknie widać wiązki przewodzące w okazie...Oczywiście mogłem pomylić ogonek z łodyżką...ale że ogonki mnie prześladują ...obsesyjnie ..jestem za ogonem. :mrgreen:
W galerii Pracowni k.Sandra zamieściła wiele przykładów ogoniastych .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2015-12-29, 20:55   

Dzięki...
Własnie przed chwilą obejrzałem galerię Pracowni..., niestety nic mi się nie rozjaśniło, dalej mam wątpliwości co do ogonka... ;-)
Wygląda na to, że ja byłem molestowany materiałem bardziej różnorodnym... ;-)

Zagadkę, wiec pozostawiam dalej otwartą, a będą i następne... :-P
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-01-01, 16:20   

1 okaz.Jaspisik? Gdzie to/go/ją znalazłeś?
2 okaz. Gąbka?
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2016-01-01, 17:25   

1. Uwielbiam sudeckie jaspisy i kolekcjonuję je od lat :-P , niestety nie jest to jaspis... :-(
Raczej krzemień - chalcedon moim zdaniem, a może to Czesi mają rację... ?

2. Nie jest to też gąbka. To jest zdecydowanie trudniejszy przypadek... :-P
Moim zdaniem to może być jakieś nasiono lub nawet owocnia...
Przypomina mi też przekrój jakiejś trzciny lub trawy, ale obiekt nie jest cylindryczny tylko sferyczny, więc podejrzewam raczej nasiono, owocnię itp.
Co Wy na to, drodzy Forumowicze... ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-01-01, 18:22   

korund napisał/a:
/....sferyczny...../
Termin "sferyczny " opisuje nam powierzchnię kuli lub jej wycinka .Kolega pisząc o 'sferyczności " obiektu sugeruje że jest on kulą, lub ewentualnie obiektem zbliżonym do kuli .Niestety nijak nie można tego stwierdzić jak obiekt tkwi w matriksie (Nasiono -zarodnia ).
Sfera widoczna jest tylko fragmentem powierzchni który za równo może być naturalną cechą skamieniałości jak i mechanicznej czy innej ingerencji.
Osobiście bardziej byłbym skupiony na budowie anatomicznej .
Piszesz Szafirku że w przemyśleniach zakiełkowały trawska , czyli nie wykluczasz czegoś mniej......kulistego :lol:
Podanie przybliżonej lokalizacji , wymiaru i domniemanego wieku może być pomocne. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2016-01-01, 19:46   

kornik napisał/a:
Termin "sferyczny " opisuje nam powierzchnię kuli lub jej wycinka .Kolega pisząc o 'sferyczności " obiektu sugeruje że jest on kulą, lub ewentualnie obiektem zbliżonym do kuli .Niestety nijak nie można tego stwierdzić jak obiekt tkwi w matriksie (Nasiono -zarodnia ).
Sfera widoczna jest tylko fragmentem powierzchni który za równo może być naturalną cechą skamieniałości jak i mechanicznej czy innej ingerencji.
Dokładnie ! Dlatego też o tym napisałem : zdawałem sobie sprawę, że nie mogliście tego stwierdzić ze zdjęcia. Zresztą ja też zacząłem to podejrzewać dopiero po pocięciu próbki na plastry.

kornik napisał/a:
Piszesz Szafirku że w przemyśleniach zakiełkowały trawska , czyli nie wykluczasz czegoś mniej......kulistego
Na początku podejrzewałem coś cylindrycznego (trzciny, trawska, ogonki liściowe, korzonki itp), więc pociąłem próbkę na plasterki, niestety obiekt nie kontynuuje się... Oczywiście zdaję sobie sprawę, że obiekt mógł być dalej urwany... Jednak obserwacje innych próbek utwierdzają mnie w przekonaniu o sferoidalnej budowie tych elementów.

kornik napisał/a:
Podanie przybliżonej lokalizacji , wymiaru i domniemanego wieku może być pomocne.
kornik napisał/a:
Podanie przybliżonej lokalizacji , wymiaru i domniemanego wieku może być pomocne.
Nie sądzę, ale proszę bardzo : Polska, wymiary : ok. 5mm, wiek niestety jest bardzo domniemany, wiec może nie będę zaciemniał obrazu... ;-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-01-01, 21:33   

Oj Szafirek ...Szafirek....
Są dwie formy "zagadek" ...pytamy -znając odpowiedzi i pytamy nie znając jej a oczekując .Przy tej drugiej zagadce dobrze jest podać wszystko co znamy odnośnie "zagadki " ....bo w końcu sami jesteśmy ciekawi odpowiedzi na naszą zagwozdkę .
Lądowy świat "szumiący zielenią" od syluru ( niektórzy twierdzą że od ordowiku ) wykształcił obszerny materiał roślinny. Więc by zawężać pole poszukiwań musimy znać jak najwięcej danych inaczej zagadkę można porównać do pokazania kamyka i zapytowywania z jakiego systemu gwiezdnego okaz pochodzi, ale gdy wiemy że kamyk jest fragmentem antropogenicznym -betonowym ...już możemy śmiało zakładać że poszukiwania zawężamy do okresu między panowaniem Imperium Rzymskim a wczorajszym dniem :lol: :lol: a gdy znajdziemy go we własnym bucie... trzeba żonie kwiaty kupić :lol:

Zobacz ile bym zaoszczędził sobie pisania wiedząc że okaz splastrowałeś....a może bym wynaturzał się w tym czasie humorystycznie na łamach forum :lol: :lol: :lol: :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS