FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Recenzje
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-26, 20:14   Recenzje

Pokuszę się o parę zdań ,recenzujących pierwszą w kraju książkę , w całości opisującą temat naszych pasji. Publikacja jest napisana językiem zrozumiałym ,bez zbędnego lawirowania w zawiłościach języka nauk paleobotanicznych i pokrewnych,przez co czyta się ją niejako jak powieść,od okładki do okładki.Świetnie ujęta wędrówka przez dzieje świata z drewnem jako bohaterem .
Opisy na przykładzie zdjęć okazów,ukazują meandry rozwoju ,gatunków i form roślin "pniakowych". Niejako opisy Koleżanki ukazują nam różnorodności tematyki kolekcji w jakich można "zamknąć " każdy okaz.Od miejsc znalezienia ,mineralizację ,ciekawostki etc. po drewna "reaktorowe". Co cieszy ,dużo miejsca poświęcono na okazy krajowe ,które w niczym nie ustępują czołówce światowej.W dobitny sposób Koleżanka pokazała że piękno okazów nie zna granic, ni kontynentów ,a Polska nie jest zaściankiem.
Osobiście po przeczytaniu ,odczuwam niedosyt czytania "drewnianych treści "i oglądania różnorodności zdjęć okazów, zamknąłem okładkę i dalej jestem głodny .Wracam do czytania..jeszcze raz :lol: czekając na wiosnę a z nią na eksplorację..

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-27, 23:30   

Dziękuję uprzejmie za recenzję, która - nie ukrywam - sprawiła mi radość.
Szczególnie, że uwzględniła cechy książki takie jak dbałość o prostotę wypowiedzi oraz przedstawianie poruszanych zagadnień - zwłaszcza dotyczących minerałów i anatomii drewna - na przykładach eksponatów, a nie samej teorii.
Ważne dla mnie było także zaprezentowanie piękna i rozmaitości skamieniałego drewna występującego w Polsce.
Cieszę się ogromnie, że osiągnęłam te cele.
Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-02-28, 19:33   

Życzę dalszych sukcesów .A sobie by było jak najwięcej pozycji ( parafrazując naszego Kolegę - w ludzkim języku :mrgreen: ) ukazujących i opisujących ,ten piękny wycinek świata.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-03-14, 22:21   

Miałem nie tak dawno okazję spotkać się z kolegą , niestety mineralnikiem , przy czym jak każdy szanujący się mineralnik ,troszkę drewna liznął .
Korzystając z okazji podsunąłem mu pod nos ,Koleżanki książkę licząc na opinię .
Pomijając to że kolega nie miał zbyt dużo czasu na zapoznanie się z treścią ( to wersja oficjalna ), lub ma fizjologiczną niechęć do tekstów drukowanych ( co do mnie bardziej przemówiło). Ponad godzinę recenzował pozycję z reguły słowami : ale....,no rzesz ...,ja cię ...to takie są?
Myślę że Koleżankę ta recenzja, mimo języka skrótowego zainteresowała i warto ją było przytoczyć.
Pozdrawiam :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-15, 15:11   

kornik napisał/a:
Miałem nie tak dawno okazję spotkać się z kolegą , niestety mineralnikiem [...] Ponad godzinę recenzował pozycję z reguły słowami : ale....,no rzesz ...,ja cię ...to takie są?

Podobne dźwięki wydawałam, ładnych parę lat temu, buszując w Muzeum Historii Naturalnej w Chemnitz, w Niemczech, co chwila dostając w dłonie (do oglądania rzecz jasna) większy rarytas skamieniałego drewna od poprzedniego. Znam więc wagę takich zachwytów.
Tym bardziej dziękuję Koledze za zrelacjonowanie wrażeń!
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-03-15, 19:21   

sandra napisał/a:
Muzeum Historii Naturalnej w Chemnitz

Chemnitz...miasto błogosławionej Medullosy, Psaroniusa i Arthropitys z Hilbersdorf.
Mekka permskich drewniaków .Bodajże jedyne muzeum szczycące się taką ilością i różnorodnością permskiej flory ze stanowiska in situ ,do tego namaszczonej dłonią Fluorytu Fioletowego .Aż zazdroszczę Koleżance.
Pisząc o okaz wziętych w DŁONIE :?: :!: zastanawiam się jakim to sposobem Koleżanka zwiodła wszech obecną Feuerwehrmuseum i Vitrinen Museumswärter oraz minenfeld. przed gablotami? I czy zostało w dłoniach coś na pamiątkę? :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-18, 15:16   

Mój zachwyt nad okazami z Chemnitz-Hilbersdorf trwa od wielu lat. To jedyne miejsce na świecie, w którym opisano drewno zmineralizowane fluorytem. Niekiedy w okazach widoczne są maleńkie kryształy fluorytu towarzyszące drewnu z zachowaną budową anatomiczną. Co więcej, fosylia te reprezentują szczątki permskich paproci nasiennych, kalamitów, kordaitów i innych wymarłych roślin.
Niegdysiejszą możliwość dokładnego obejrzenia wielu z nich poczytuję sobie za wyróżnienie.
Dziś posiadam w kolekcji kilka okazów z tej lokalizacji i są one jej ozdobą. Bliżej przedstawiłam je w książce.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-03-18, 21:27   

sandra napisał/a:
Dziś posiadam w kolekcji kilka okazów z tej lokalizacji i są one jej ozdobą.
Oczywiście wielkie gratulacje.
Z tego co mi wiadomo ,okazy z tego stanowiska jeżeli się pojawią na giełdach czy aukcjach,stanowią części starych zbiorów kolekcjonerskich ,zdobytych kiedy to jeszcze MHN w Chemnitz nie objęło opieką dzielnicy z przyległościami.Dziś praktycznie każda dziura w ziemi jest monitorowana i pod nadzorem pracowników muzeum i paleobotaników .
Każdy okaz z tej lokalizacji staje się przez to ,taką swoistą "ikonką" i to wyjątkowo cenną.Należy to też traktować dosłownie. :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-03-19, 20:29   

Na stronie www.amazon.de zamieszczona została recenzja znanego kolekcjonera skamieniałego drewna z Austrii.
Cytat:
Ein wirklich gelungener Bildband für alle Freunde & Sammler von versteinerten Hölzern - vor allem im Hinblick auf die hunderten Bilder von fossilen Hölzern aus aller Welt inklusive ausgezeichnet guten mikroskopischen Fotos u. die sehr gute Druckqualität!
Das neu erschienene Buch steht den bereits bekannten Publikationen von U. Dernbach und F. Daniels qualitativ in Nichts nach.
Summa summarum EIN MUSS für jeden Sammler von fossilen Hölzern! - Auch wenn der Bildband nur in polnischer Sprache erschienen ist. (die Fundortangaben sind für JEDEN klar u. verständlich!)


"Zaiste udane zdjęcia , książka dla wszystkich kolekcjonerów skamieniałego drewna - zwłaszcza w świetle setek zdjęć, kopalnych lasów z całego świata , w tym doskonałe obrazy mikroskopowe ,oraz bardzo dobra jakość druku !
Nowo wydana książka , podobnym publikacjom U .Derenbach i F.Daniels
w żaden sposób nie ustępuje.
W sumie to powinien ją mieć każdy kolekcjoner kopalnych lasów !-Nawet jeśli album został opublikowany w języku polskim. ( Dane miejscowości są jasne i zrozumiałe dla wszystkich !) "

Jak widzę publikacja Koleżanki Sandry zaczyna święcić międzynarodowe tryumfy. :mrgreen:

Żałuję że nie ma odniesienia co do treści merytorycznych...cóż,jednak nasz szeleszczcy język jest bodajże jednym z trudniejszych języków świata. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-03-19, 20:44   

ps. " Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczyżewoszyce , powiat Łekołody ". :lol: :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS