FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drewno z rzek Podkarpacia
Autor Wiadomość
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2015-01-13, 18:31   

Uzupełnienie do drugiego okazu z pierwszej strony :)

 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2015-01-14, 17:02   

Alien napisał/a:
Polany bursztynem
- raczej chalcedonem, moim zdaniem... :-)

[ Dodano: 2015-01-14, 17:08 ]
eszka napisał/a:
Uzupełnienie do drugiego okazu z pierwszej strony :)
Listek... :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-01-14, 21:16   

eszka napisał/a:
..... taki "tofik" czy "krówka" (jak ja takie karmelowe kamienie nazywam) ... :/

No i Koleżanka z Kolegą maja.. tofiki,gratulację.
Warto też ,przy okazji drewien poszukać tam bursztynu ..bo jest.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD Alien

Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 88
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2015-01-15, 15:08   

kornik napisał/a:
No i Koleżanka z Kolegą maja.. tofiki,gratulację.


Tofiki są bardziej szklisto-gładkie - a mówiąc skamieniało-drzewnie: bardziej roztoczańskie ;)

[ Dodano: 2015-01-15, 15:08 ]
korund napisał/a:
- raczej chalcedonem, moim zdaniem... :-)

Organoleptycznie ta "polewa" bardzo przypomina bursztyn. Zrobiłem zatem proste doświadczenie z małym kawałkiem polewy i dzielnie unosił się w słonej wodzie. Później okazało się, że to zwodnicze napięcia powierzchniowe dały ten efekt - próbka była naprawdę mała i nie było tego dobrze widać. Trzeba zatem przyjąć wersję o chalcedonie ;)
Trochę szkoda bo fajnie było by mieć kawałek bursztynu nie z "tego" morza ;)

kornik napisał/a:
Warto też ,przy okazji drewien poszukać tam bursztynu ..bo jest.

- czy kolega może odrobinę temat rozwinąć? bo posiadamy jeszcze przynajmniej jednego podejrzanego ;)

Mam też pytanie - czy przy takim stanie zachowania jak ten okazik z polewą jest jakaś szansa oszacowania czegoś więcej niż szpilka/listek ? (wiem, nie dorobiłem się jeszcze separatora full wypas ;P) Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że nie jest znane miejsce pochodzenia a miejsce znalezienia niczego pewnie nie ułatwia. Nawet nie potrafię powiedzieć jakie toto stare :( Okaz jest dość miękki - daje się obrabiać zwykłym papierem ściernym.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-01-15, 18:18   

Alien napisał/a:

Organoleptycznie ta "polewa" bardzo przypomina bursztyn. Zrobiłem zatem proste doświadczenie
....
Alien napisał/a:
Trzeba zatem przyjąć wersję o chalcedonie
...zdecydowanie trzeba przyjąć.
Jak stwierdza kolega Korund to chalcedon.
Bez większego "bólu" może kolega to stwierdzić rozgrzewając szpileczkę i traktując nią polewę ,to szybkie i nie inwazyjne .."badanie".
Bursztyn jest rozproszony po całym kraju za sprawa lodowców , czasami tworzy nawet złoża ,a to w krach "niebieskiej ziemi" a to w złożach węgla brunatnego.
Na terenie kraju bursztyn stwierdzono ,wyłączając pobrzeże Bałtyku przynajmniej 740 razy.
Czasami były to złoża tak poważne że je eksploatowano ,zakładając kopalnie odkrywkowe.
Praktycznie; narzutniaki bursztynu występują w żwirach.

Aby zbadać drewno należy wykonać preparaty ...cały opis "procedur" identyfikacji jest "przyklejony " na stronie głównej forum.
Sama mineralizacja nic nam nie powie na temat wieku ,zwłaszcza " miękkość " czy "twardość" okazów.
Samo znalezienie okazu liściastego już nam dużo mówi , a mianowicie że okaz ma nie więcej jak 140 mln lat.

Bursztyn Podkarpacie




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD Alien

Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 88
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2015-01-15, 20:50   

Szpileczką tą szpileczkę też straszyłem :) bez żadnych efektów - ale wytłumaczyłem to szybkim jej stygnięciem ;P
Ogólnie muszę stwierdzić, że moje doświadczenia były stronnicze z nastawieniem na określony wynik - jak to powiedział Hegel: "Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów" :) ;)
Piękne te bursztynki - dojdzie kolejny element do sprawdzania po czym się stąpa - niedługo przejście paru metrów zajmie nam kilka dni ;P
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-01-15, 21:00   

Alien napisał/a:
powiedział Hegel: "Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów"
....zripostuję ostro.....brzytwą Ockhama: Bytów nie mnożyć, fikcyj nie tworzyć, tłumaczyć fakty jak najprościej.
Alien napisał/a:
niedługo przejście paru metrów zajmie nam kilka dni ;P
...w takiej szybkości działają separatory.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD Alien

Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 88
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2015-01-15, 21:21   

kornik napisał/a:
tłumaczyć fakty jak najprościej.


To słuszne i właściwe - tylko takie mało hollywoodzkie...
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-01-15, 23:00   

Cytat:
To słuszne i właściwe - tylko takie mało hollywoodzkie...

Niestety nie wszystko wywoła efekt WOW!

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD Alien

Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 88
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2015-01-18, 21:02   

Zima w pełni ;P ale nasze separatory działają ;)
Mój pierwszy rozpierzchłonaczyniowy kawałek żwiru w tym roku:


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS