FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drewno z rzek Podkarpacia
Autor Wiadomość
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-07-17, 08:45   Drewno z rzek Podkarpacia

Tak sobie pomyślałam, że dla jasności, może by wrzucać zdjęcia z innych rzek niż Wisełka w innym temacie :)

Na dobry początek wrzucam coś z wczorajszego spaceru korytem Wisłoka :)







 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-07-17, 16:46   

No pięknie nowy temat :-D Wisłok czy Wisłoka, zawsze mam dylemat nad którą rzeką właśnie jestem :lol: Gratuluję okazu.
( Czasami znaleźć można w tychże ,fajne gagatki )

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2014-07-19, 20:26   

Fajne drewienko, gratki... :-) Listek czy szpilka ?
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-07-25, 08:40   

Tym razem drewniak rodem z Sanu. A może raczej wyłowiony z Sanu, bo rodem to kto go tam wie... Na ostatnim zdjęciu pierwszy wyszlifowany przekrój :) Szczerze mówiąc to byłam w szoku, że tyle może być widać gołym okiem :D







 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2014-07-25, 17:15   

O ! Ładny listek :-) gratki... !
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-07-25, 18:00   

korund napisał/a:
Ładny listek
zdecydowanie , gratulacje.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-07-29, 10:28   

No Koledzy, to teraz czekam na jakąś zdjęciową odpowiedź :) Jest to o tyle ciekawe, że przeróżne w formie, kolorze i fakturze okaziki można znaleźć (lub przeoczyć będąc nieświadomym, że w takiej wersji też występują ;) )
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-07-29, 17:24   

Proszę wybaczyć mi Koleżanko ,haniebne upały zdecydowanie zawężają percepcję mego umysłu. :mrgreen: .... .
eszka napisał/a:
No Koledzy, to teraz czekam na jakąś zdjęciową odpowiedź :)
..zdjęciową odpowiedź..na jakie pytanie? Formy ,koloru i faktury?Czy też w ogóle postu okraszonego zdjęciem ,a nawiązującego do tematu?
Widząc dwa domniemane podmioty pytania ,postaram się dać odpowiedź na oba :mrgreen:
Formy drewna z podkarpackich rzek są tak rożne jak agaty z Nowego Kościoła.Niemniej wykazują swoiste podobieństwo , co opatrzonemu oku może powiedzieć o stanowisku w którym znalezione zostało.To samo się tyczy mineralizacji ( kolorów )..O Fakturze nie wspomnę ,bo jest dla mnie tożsama z formą.
Jest parę charakterystycznych mineralizacji dla rzek podkarpackich.Osobiście grupuję je w czterech kategoriach;
-Uwęglone "deseczki" z niewielką lub żadną zawartością krzemionki.
-Krzemionkowe z zawartością węgla -(charakteryzują się wtrąceniami niebiesko -szarego agatu) .
-Krzemionkowe barwy żółtej do pomarańczowej (z wszystkimi ich odcieniami) w większości zbudowane z chalcedonu ,wyjątkowo karneolu .
-Oraz okazy "białe" . W większości utlenione.

Okaz "czarny" -krzemionkowy


Okaz "żółty"


Okaz "biały"

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-07-31, 08:57   

1 i 3 wyglądają jak coś, z czym się już spotkałam, ale 2?? Po czym poznajesz, że taki "tofik" czy "krówka" (jak ja takie karmelowe kamienie nazywam) to drewienko? Bo jak na moje niewprawne oko, to pewnie bym to podniosła, ale później zostawiła w spokoju... Co być może nie raz już zrobiłam :/
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-07-31, 16:59   

eszka napisał/a:
Po czym poznajesz, że taki "tofik" czy "krówka" (jak ja takie karmelowe kamienie nazywam) to drewienko?
....Nie wiem czy Koleżanka studiując forum, natrafiła na hasło ;"separator"? :lol: :lol: .......Proszę wybaczyć ... nie potrafię sobie odmówić chwili -krotochwili :mrgreen: ,bo jak głosi pismo ;'Szczęśliwy człek który potrafi się śmiać ze wszystkiego,zaś szczęśliwy i błogosławiony ten co również śmieje się sam z siebie ,albowiem będzie miał ubaw do końca żywota swego".
Niemniej wracając do meritum ,proponuję barwę ( mineralizację) okazów traktować jako ostatni czynnik sugerujący drewno, oczywiście to jest tylko moja sugestia dla osób zaczynających przygodę z drewnem .Bo z czasem i nabywanym doświadczeniem również wyżej wspomniany czynnik zacznie ułatwiać poszukiwania ,zwłaszcza w konkretnych stanowiskach.
Więc po czym ja to rozpoznaję....myślę że to właśnie zdobyte doświadczenie /opatrzenie.


Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS