FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drewno z rzek Podkarpacia
Autor Wiadomość
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-12-16, 20:29   

kornik napisał/a:
...każdy z nas jest z lasu , a przynajmniej z drzewa.
...mamy też korzenie / korzeń, zapuszczamy korzenie itd, a czasami palma nam... ;-)
Jakie to wszystko piękne... :mrgreen:

A guzik prawda :!: Przecież jesteśmy z kosmosu... :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-17, 11:11   

korund napisał/a:
my z kosmosu
...to jednak Arnold Mostowicz . :mrgreen:
Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy ile drewna w sobie mają , jedni mają np. wszystkie klepki , innym zaś brakuje ...piątej , i tu nasuwa się pytanie - czemu jak ma brakować to zawsze brakuje nie trzeciej , nie szóstej ....a zawsze tej piątej ? :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-12-17, 18:57   

Mam wrażenie, że moja myśl była nieco głębsza... :roll:
Głębsza niż kosmici, piąty element itd
No cóż, widać, że z tym zrozumieniem to różnie jest... :-P Nie ważne... :-)

[ Dodano: 2017-12-17, 19:08 ]
Dobra, wracamy do tematu, bo niedługo trzeba będzie zmienić nazwę Forum... :mrgreen:

Drewienko mocno obtoczone, piękny Platanoxylon...

wymiary : spory - zapomniałem zmierzyć, do piwnicy już nie pójdę... :-?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-18, 21:02   

korund napisał/a:
Mam wrażenie, że moja myśl była nieco głębsza...
- to tylko wrażenie :lol:
Może już tak drewnianych myśli jak o klepkach nie będę ...drążył ( patrz : kornik :mrgreen: )
, no to z innej beczki :lol: ...
Platanoxylon bardzo malowniczy , jak Kolega sądzi co wpłynęło na powstanie tej obwódki o innej kolorystyce?
Odnotowałem również takie spostrzeżenie - na stanowiskach podkarpackich drewna Platanoxylon ( lub zbliżone ) zajmują dość znaczny procent skamieniałości .
Na jednym stanowisku które miałem sposobność nawiedzić śmiało mogę napisać że sięgał ok 40%.
Na innych mniej... niemniej :lol: ich udział był zauważalny.


Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-12-19, 22:06   

kornik napisał/a:
- to tylko wrażenie
No przecież jest napisane białe na czarnym... :shock:

kornik napisał/a:
- jak Kolega sądzi co wpłynęło na powstanie tej obwódki o innej kolorystyce?
Mineralizacja zapewne... :mrgreen: Prawdopodobnie zmianie uległy warunki leżakowania, stosunki wodne, jeśli trafił do warstw przepuszczalnych, materiał zaczyna być przepłukiwany wodami z mineralizacją Fe, która zaczyna wchodzić, zastępować oraz dominować... :-P Tak sobie to wyobrażam w wielkim skrócie i zdaję sobie sprawę, że to tylko moje gdybanie... :mrgreen:

kornik napisał/a:
Odnotowałem również takie spostrzeżenie - na stanowiskach podkarpackich drewna Platanoxylon ( lub zbliżone ) zajmują dość znaczny procent skamieniałości.
Nie jestem ekspertem od podkarpacia, ale spostrzeżenia mam podobne. Na pewno wśród d. liściastych "platanki" (oraz b. podobne lub zbliżone) zdecydowanie dominują. Choć nie jestem pewien czy zawsze określanie Platanoxylon sp. jest do końca poprawne... :-)
Nasi południowi sąsiedzi podają /opisują też np. Spiroplatanoxylon sp. i inne
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-20, 16:20   

Cytat:
Nie jestem ekspertem od podkarpacia, ale spostrzeżenia mam podobne. Na pewno wśród d. liściastych "platanki" (oraz b. podobne lub zbliżone) zdecydowanie dominują. Choć nie jestem pewien czy zawsze określanie Platanoxylon sp. jest do końca poprawne... :-)
Nasi południowi sąsiedzi podają /opisują też np. Spiroplatanoxylon sp. i inne




Swego czasu został zaproponowany termin platanoidy coś koło 2005- 2007 roku przez paleobotaników (niczki :mrgreen: ) naszych południowych sąsiadów .
Zwrócono wtedy uwagę że drzewa zbliżone budową do platanów zajmowały niebagatelny odsetek drzew okrytozalążkowych .
I oczywiście masz rację że nie wszystko platanoepodobne jest Platanoxylonem to mogą potwierdzić tylko badania. :mrgreen:

Dostrzegam tu analogię z terminem -araukaryt.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-12-22, 20:18   

kornik napisał/a:
Dostrzegam tu analogię z terminem -araukaryt.
Tu ośmielę nie zgodzić się... :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-22, 21:01   

korund napisał/a:
Tu ośmielę nie zgodzić się...
Ośmielę się poprosić Kolegę o uzasadnienie swojego ośmielenia :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-12-22, 21:54   

kornik napisał/a:
korund napisał/a:
Tu ośmielę nie zgodzić się...
Ośmielę się poprosić Kolegę o uzasadnienie swojego ośmielenia :mrgreen:
Domyślam się oczywiście jakie analogie Kolega dostrzega i co pewnie ma na myśli,
jednak uważam te zagadnienia (określenia) za dość odmienne.
Znacząco odmienne na tyle żeby ośmielić się...
Uważam, że nie można tego utożsamiać. :roll:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-12-27, 21:34   

ARAUKARYT - Skamieliny drewien nagozalążkowych roślin paleozoicznych i mezozoicznych , z charakterystyką budowy anatomicznej podobnej do drewien współczesnych drzew z rodziny Araucariaceae są określane (między innymi ) potocznie terminem -araukaryt (Philippe, 2011).
Rdzeń wyrazu araukaryt oczywiście nawiązuje do araukarii .

Platanoid Skamieliny drewien okrytozalążkowych , z charakterystyką budowy anatomicznej podobnej do drewna współczesnych drzew z rodziny Platanoceae.
Rdzeń określenia oczywiście nawiązuje do platanów. :mrgreen:

Pozwoliłem sobie wypunktować to w czym dostrzegam ..analogię i przybliżyć , czytającym określenia. Być może nie będę osamotniony w jej dostrzeganiu .. :mrgreen: :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS