FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drewienka polodowcowe
Autor Wiadomość
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2015-12-11, 19:10   Drewienka polodowcowe

Witam, chciałbym przedstawić moją skromną (kiedyś trzykrotnie większą, ale małe okazy porozdawałem) kolekcję skamieniałego drewna.

http://geo-pomorskie.pl.t...D3WNA/kat-3.htm
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-12-12, 20:54   

Witamy ...żałuję że Kolega nie trafił do "przylepki" POWITANIA-..mógłbym wtenczas przywitać Kolegę oficjalnie z obowiązującą szczyptą specyficznego humoru.
...a tak...no lipa ( choć i lipa mieści się w tematach forum :lol: ).

Obejrzałem Kolegi kolekcję z naciskiem na drewna , które nie są zbyt częstymi znaleziskami na Pomorzu , mam jednak nadzieję że będzie się owocnie ta kolekcja rozwijać .
Mam też pytanie związane z drewnem na stronie Kolegi...a mianowicie jak został określony wiek drewna na miocen ? Oraz co skłoniło Kolegę do uważania że drewno z narzutniaków jest młode (względnie).
Pozdrawiam.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2015-12-13, 15:05   

Witam,
drewienka znajduję często w osadach młodych, najczęściej "w towarzystwie kredy", a co do tego miocenu - to po prostu inni poszukiwacze (również Internet ) mi tak przekazywali. Co do drewien paleozoiku, to niestety nie ma u nas ani narzutniaków dewońskich, tudzież karbońskich, a mezozoiczne drewno zdarza się bardzo rzadko, na przykład w konkrecjach - to skłania nas do wysnucia teorii, iż drewno jest trzeciorzędowe. Dodatkowo okazy pochodzące z Dani też są uznawane za miocen. Tak poza tą kwestią, to drewno wcale nie jest takie rzadkie, tylko po prostu morze, czy rzeka strasznie je niszczy. Ja osobiście poszedłem kiedyś do lasu, wziąłem saperkę, kopię, kopię, a tu nagle drewno wyrzucam z ziemią=)
Pozdrawiam
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-12-13, 19:46   

Skamieniałości występujące w osadach polodowcowych zwykle nie są wiekowo powiązane z "towarzystwem" sąsiadującym ( tożsame wiekowo), obok siebie możemy zarówno znaleźć
sylurskie łodzikowate jak i eoceńskie bryłki bursztynu.
Natomiast do zawartości "internetów" trzeba zachować dystans.Nie jest również argumentem , występowanie drewna mioceńskiego w Dani ...takie drewna spotykane są w Niemczech ,Czechach,Słowacji,Ukrainie,Białorusi,Litwie i Obwodzie Kaliningradzkim (Rosja) , co prawda wymieniłem kraje z nami sąsiadujące niemniej równie dobrze można by wymienić ....kontynenty .

Kiedyś słyszałem jakąś opinię " iż drewno jest ..Skandynawskie bo jest ..białe..podobne jak tamte "
Być może że gdzieś kolor jest cechą diagnostyczną w ustaleniu wieku...niestety ja nic o tym nie wiem.

Kwestia rzadkości występowania drewna na danym terenie..jest rzeczą dość subiektywną. Osobiście natrafianie na okaz z częstotliwością jeden /h uważam za normę , jeden / dziennie za rzadkie ,..jeden / tydzień?...za "daj pan spokój " :lol:
Nie mniej będąc Pomorzaninem mam niejakie porównanie zagadnienia częstotliwości ,stąd moja opinia o rzadkości występowania drewna na Pomorzu.

pozdrawiam i witam w TPSD

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2015-12-14, 12:32   

Dobrze, wszystko poprawione na stronce. Dzięki za info.
Pizdrawiam.

[ Dodano: 2015-12-14, 18:13 ]
Dopiero teraz wychwyciłem..."pizdrawiam", znaczy tyle co "pozdrawiam". Za pomyłkę przepraszam, no i...
...pozdrawiam!
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2015-12-17, 12:21   

Ooo, jakieś życie na forum wróciło. Po czasie letnich zbiorów pora zacząć wrzucać efekty (nie mogę się za to zabrać straaasznie...) :)

Przyłączam się do powitania nowego Kolegi. Bardzo też się ucieszyłam z linku do galerii, a konkretniej - z lokalizacji okazów w tejże galerii! Nie raz i nie dwa przerzucałam kamienie nadmorskie próżno wypatrując drewna. A tu proszę, mam ściągę, czego szukać :) Pytanie: czy w plażowym żwirze również udało Ci się coś znaleźć?

Aa, i mała rada jeśli mogę - przy zdjęciach typu dużo tła+mniej okazu lepiej zastosować ciemniejsze tło - wtedy aparat nie oszukuje, biel nie razi, a na okazie widać więcej szczegółów ;)
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2015-12-17, 17:00   

Wszystkie drewna z żwiru plażowego pod klifem, mieszkam w Gdyni, więc czemu nie korzystać;)
Pozdrawiam
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2015-12-17, 18:52   

Achhh, dobrze wiedzieć :) W takim razie zacieram rączki na najbliższy wypad nad morze. A raczej pod klify :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-01-07, 16:13   

Mam dwa małe drewka do rozdania, ktoś się reflektuje?

Pozdrawiam, już w nowym roku!
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2016-01-07, 17:18   

chalcedon napisał/a:
Mam dwa małe drewka do rozdania, ktoś się reflektuje?
Pewnie, reflektuję nawet na wymianę... :-P

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS