FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jednoliścienne
Autor Wiadomość
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-12, 16:36   Jednoliścienne

Chciałabym przybliżyć zmineralizowane szczątki jednoliściennych nie będących roślinami drzewiastymi lecz zielnymi. Dokładniej, mam na myśli np. trzcinę, perz, sitowie i inne rośliny porastające brzeg mioceńskiego jeziora, jednocześnie należące do rodzin ciborowatych i wiechlinowatych (Cyperaceae/Poaceae). Powszechnie znane są ich wystąpienia w okolicach miejscowości Ratká na Węgrzech. Opisane zostały pod nazwą Rhizocaulon huberi i obejmują także wyrastające z kłączy źdźbła.

Kilka lat temu kol. Kornik zaprezentował taki eksponat: http://tpsd.ugu.pl/viewtopic.php?t=56&start=9
Niedawno pojawiły się na Forum fotografie wymieszanych szczątków podobnych do tych z Ratki, jednak nie odpowiedziano na pytania Forumowiczów o ich pochodzenie.

Skamieniałości mioceńskich (sarmat) fragmentów roślin zielnych pochodzące z Ratki niejednokrotnie pozwalają obserwować budowę anatomiczną oraz morfologiczną.
I tak, na powierzchni podziemnego kłącza (fot. 1) widoczne są m. in. okrągłe ślady. Odzwierciedlają one wiązki naczyniowe biegnące do pąków bocznych wyrastających z kłącza. Eksponat mierzy ok. 4 cm długości.

Fotografie 2 i 3 przedstawiają przekrój poprzeczny przez to samo kłącze Rhizocaulon huberi. Jego średnica wynosi 1,5 cm. Kropkowany rejon odpowiada wiązkom naczyniowym umiejscowionym w wewnętrznej części kłącza.

Zarówno w skamieniałościach przypominających trzciny – jak i we współczesnych – inaczej wygląda przekrój poprzeczny przez podziemną, nadziemną i górną część łodygi.
Przekrój poprzeczny przez jej nadziemną część, będącą jeszcze nisko nad gruntem, wyróżnia się trójkątnym rysunkiem (fot. 4, 5 i 6).
Tworzą go – znajdujące się we wnętrzu łodygi – tkanki, dające początek pochwom liściowym. Średnica eksponatów mierzy od 1,5 cm do 2 cm.

Wśród skamieniałości z Ratki odnaleźć można źdźbła o wyraźnym rysunku powierzchni (fot. 7). Powiększenia niektórych uwidaczniają budowę anatomiczną (fot. 8).

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2016-03-14, 19:51   

Tak, podobieństwo jest uderzające :




wymiary organu : 2 x 2,3cm







sandra napisał/a:
Niedawno pojawiły się na Forum fotografie wymieszanych szczątków podobnych do tych z Ratki, jednak nie odpowiedziano na pytania Forumowiczów o ich pochodzenie.
Nie prawda, podałem lokalizację... :-)
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-14, 21:16   

korund napisał/a:
Nie prawda, podałem lokalizację... :-)

Proszę przypomnieć tę lokalizację ponieważ pamiętam jedynie kraj. No ale może przeoczyłam. A trudno o kraju, czy kontynencie (w których są setki jeśli nie tysiące stanowisk) powiedzieć, że jest lokalizacją.
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2016-03-15, 13:13   

Patrząc na te kilka ostatnich fotografii - to trochę jakby się oglądało zdjęcia mgławic z albumów NASA ;)
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2016-03-15, 19:03   

eszka napisał/a:
Patrząc na te kilka ostatnich fotografii - to trochę jakby się oglądało zdjęcia mgławic z albumów NASA ;)
Tak, przyroda jest zaskakująco różnorodna i piękna... :-)

[ Dodano: 2016-03-15, 19:18 ]
sandra napisał/a:
korund napisał/a:
Nie prawda, podałem lokalizację... :-)

Proszę przypomnieć tę lokalizację ponieważ pamiętam jedynie kraj. No ale może przeoczyłam. A trudno o kraju, czy kontynencie (w których są setki jeśli nie tysiące stanowisk) powiedzieć, że jest lokalizacją.
Bez przesady : o kontynencie nic nie wspominałem... :shock:
Niestety z różnych powodów, nie mogę podać lokalizacji dokładniej. Kto jak kto, ale Ty powinnaś to doskonale rozumieć ! ;-)

Poza tym, nie rozumiem tych podchodów - nie prościej było zapytać mnie wprost na priv, napisać e-mail lub zadzwonić itp ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-03-15, 22:37   

"Jednoliścienne" jaki fajny temat......już miałem nadzieję że będzie coś o polskich "daktylach" ...a tu "perz..sitowie ...tatarak i pałki". No ale chociaż jest wspomnienie o mnie :mrgreen: :lol: .
Zdaje się że Koleżanka Sandra coś 'więcej " wie na temat tego trawska... czy aby przypadkiem odkrywcą tej flory ... huberi nie jest Sandro Twój dobry kolega niejaki ...Huber?
Okazy trzeba powiedzieć niezależnie od stanowiska są wyjątkowo zbieżne i podobne,czy to Węgry czy Polska widać zbieżną mineralizację i tożsame ,jeziorne badyle , oraz stan zachowania....myślę że jezioro mogło być to samo,... brzegi zaś inne :lol: ...i teraz są duże jeziora. :lol: :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2016-03-16, 11:17   

Wszystko się zgadza... Gratulacje dla Petera Hubera ! :-)
Poza tymi dziwnymi domysłami :
kornik napisał/a:
Okazy trzeba powiedzieć niezależnie od stanowiska są wyjątkowo zbieżne i podobne,czy to Węgry czy Polska widać zbieżną mineralizację i tożsame ,jeziorne badyle , oraz stan zachowania....myślę że jezioro mogło być to samo,... brzegi zaś inne ...i teraz są duże jeziora.
Korniczku, proszę napisz co miałeś na myśli, bo to mi się trochę nie mieści w głowie... :shock:
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-16, 21:37   

kornik napisał/a:
czy aby przypadkiem odkrywcą tej flory ... huberi nie jest Sandro Twój dobry kolega niejaki ...Huber?

Jak najbardziej Korniczku. Etymologia nazwy gatunkowej Rhizocaulon huberi nawiązuje do nazwiska kolegi Petera Hubera z Wiednia, który wniósł wkład w poznanie skamieniałości z Ratki i został w ten sposób uhonorowany. Jakiś czas temu, otrzymałam od kolegi Petera kilka okazów z Ratki pochodzących z jednej z jego ekspedycji.

Poza przedstawionymi wcześniej szczątkami w Ratce występuje wiele innych mioceńskich fosyliów drobnych roślin zielnych.

Na powierzchni skamieniałości reprezentujących rodziny traw i ciborowatych (Poaceae, Cyperaceae) niekiedy zachowują się delikatne pozostałości pąków.
Fotografie 1, 2 i 3 przedstawiają różne ujęcia łodygi – tym razem przypominającej kłącze perzu – z utrwalonym z boku pąkiem.
Skamieniałość widoczna na fotografiach dość wyraźnie ukazuje budowę morfologiczną pąka. Widać też m.in. pochwę liściową otaczającą źdźbło. Przedstawiony fragment mierzy ok. 3 cm długości (cały okaz 5 cm).


1.


2.


3.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-03-18, 22:43   

Och.. niepotrzebnie Szafirku ocenzurowałeś moją wypowiedź przytaczając ją.
Ilość emotikonów :lol: jasno pokazuję co mam na myśli ...całkiem sympatyczny żart palobotaniczny. :lol: :lol:

" ...wypływasz łódeczką ,
zanurzasz się w trzcinie
co brzegi z nienacka porasta..

...dwa mery pod Tobą
w bagiennej głębnie-
bandytyzm , sadyzmy...bestialstwa..

Tam szczupak.. bandyta
poluje na lina i
okoń się czai na żabeeeeee..."

..................................................

"....że w głębi panoszy
się licho podstępne,
krwiopijcze, zgryźliwe
nerwoweeeeeeeee !
Siedząc w topieli
niemiłej i mętnej'
snując swe plany niezdrowe." :lol: :lol:

jezioro

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
iro

Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-19, 19:48   

Wiele okazów skamieniałych kłączy (i nie tylko) z Ratki posiada w swojej kolekcji nasz dobry znajomy Wolfgang Putz. Poniżej link do jego strony z okazami z Węgier i dwie przykładowe fotki.
http://www.yamadori-bonsa...opa_Ungarn.html

http://www.yamadori-bonsa...stHolz1106.html


http://www.yamadori-bonsa...stHolz1043.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS