FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Trochę historii , trochę teorii, trochę praktyki.
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-10-26, 13:53   

Proszę bardzo :mrgreen: Bardzo mi miło że ten niezwykle ciemny temat ktoś czyta :lol: .Koleżanka w delikatny sposób
sandra napisał/a:
...przybliżanie meandrów powstawania gagatów...
sugeruje mi bym nie zapominał o meandrach , bo i meandry w tym przypadku paleo-rzek miały swój wydatny wkład w powstanie gagatu , tworząc akumulaty minionej roślinności ,które nieopatrznie znalazły się w nurtach tych rzek i zostały tam po kres czasów przysypane rzecznymi osadami.

Pewną ciekawostką jest występowanie dżetu w pokładach soli .Jednym z takich mało znanych stanowisk jest niezwykle znana kopalnia soli w Wieliczce . "Tam gdzie z ziemi solne źródła TRYSZCZĄ" Z nie ukrywaną przyjemnością przytoczę fragment dzieła Ludwika Zajsznera , "Krotki opis historyczny , geologiczny i górniczy Wieliczki ..z dwiema tablicami " wydanej w 1843 roku w Berlinie.

"Lignit ,wyrosły bywa w soli spiżowej '
niekiedy tworzy cienkie warstewki.Dwie
odmiany dają się odróżnić;pierwsza zupełnie
podobna do gagatu.(Pechkhol ) Jesto massa zu-
pełnie jednostajna,czarna jak smoła, z przeła-
mem muszlowym , z mocnym blaskiem tłustym ;w
drugiej odmianie zachowała się wyraźna budowa
drzewna;czasem jest mniej wydatną,; przełam ma
ziemisty, bez blasku , przełam ciemnobrunatny.Obie-
dwie odmiany mają mocny szczypiący nieprzyje-
mny do trufli porównywany odór .Beudant poró-
wnywa go do gnijących Aplyziów, Holoturyów, i
niektórych gatunków meduz;....."

poniższe zdjęcie- antracyt dolnośląski


Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-10-29, 19:36   

Jak pamiętamy z postu inauguracyjnego oraz postu k .Sandry zepsute okazy gagatu są szeroko znane na świecie , a czy w naszym pięknym kraju możemy natrafić na fizyczną interakcję fauny z naszą florą gagatową?...możemy.
Najczęściej te ślady napotkamy w gagatach występujących w osadach jurajskich wyżyny krakowsko - częstochowskiej - wieluńskiej . Są to typowe dla tych osadów muszle ( bądź fragmenty ).
W gagatach z Podhala ( yhm.. Podhala ) natomiast opisano współwystępujące z nimi
pozostałości ślimaków słodkowodnych.Innymi śladami zwierzopsucia są dobrze nam znane ślady żerowania .




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-11-02, 22:46   

W jakiż sposób oznaczyć gagat? Nawet na mioceńskich kawałkach często śladu komórek ni ma ;-) -proszę o poradę
I można jeszcze by tak poprosić o fotografie okazów karpackich? :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-11-02, 23:09   

Z samej swojej natury czynników które miały czynny udział w powstaniu gagatu ,znalezienie cech budowy jest niezwykle ograniczone ,oraz niezwykle rzadkie .W powyższych postach wymieniłem że w trakcie diagenezy następuje zanik struktur tkankowych. Więc większość i to przytłaczająca gagatów jest nie rozpoznawalna gatunkowo .
Zdjęcia okazów gagatu liściastego z Karpat Zewnętrznych wraz z opisami są zamieszczone w książce k .Sandry , natomiast z Dolnego Śląska w Galerii Pracowni ...i powiem że te z Galerii są chyba najpiękniejsze jakie dane było mi widzieć ....nie chyba....no po prostu są .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2016-11-03, 06:53   

Na chwilę obecną mam 2 gagatki w suszeniu, myślę że będą gotowe do pokazania w tym temacie, za dwa miesiące, około. Jeden okaz to pieniek, a drugi to deseczka z sękiem. Oba okazy z Gdyni. W zakładce geo-osobliwości na mojej stronce jest pokazany okaz podobny, jeśli o tym jeszcze nie wspomniałem :lol: Ale pamięć mnie zawodzi :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS