FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eufrozyn Sagan - konferencja 30-31 marca
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-04-08, 20:25   Eufrozyn Sagan - konferencja 30-31 marca

W setną rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana , Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zorganizowało międzynarodową konferencję pt.„MUZEA GEOLOGICZNE. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100 rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”
Na konferencję zaproszeni zostali naukowcy, przedstawiciele , kierownicy muzeów przyrodniczych ,instytutów badawczych , parków tematycznych i uczelni .

Kim był Eufrozyn Sagan (1917-1995) w paru zdaniach trudno opisać jego postać ...niemniej spróbuję.
Osoba o wielu talentach , olbrzymiej wiedzy ,społecznik, pasjonat , naukowiec .
Wieloletni dyrektor muzeum w Wałbrzychu , odkrywca i kolekcjoner.
Twórca kolekcji paleobotanicznej tegoż muzeum.
Autor pierwszego w Polsce katalogu roślin karbonu Dolnego Ślaska wydanego przez muzeum wałbrzyskie.Odkrywca nieznanego gatunku pajęczaka ,zbadanego i opisanego przez niemieckich naukowców, znajduje się teraz w Museum fur Naturkunde w Chemnitz.
Dla uczczenia znalazcy okaz pajęczaka nazwano Schneidarachne saganii.
Innym spektakularnym znaleziskiem jest okaz wija , jeden z dwóch znalezionych do tej pory na świecie.

W prelekcjach dwudniowej konferencji została omówiona sylwetka Eufrozyna Sagana oraz oceny jego wkładu do nauki, na konferencji poruszone zostały kwestie kluczowego znaczenia Wałbrzycha w badaniach paleobotanicznych prowadzonych od XVIII w. oraz współczesne problemy prezentacji zbiorów geologicznych i popularyzacji nauk o Ziemi.
Ze wspomnianego już muzeum Museum fur Naturkunde w Chemnitz został specjalnie przywieziony okaz odkrytego przez E. Sagana pajęczaka . Dyrektor tej sławnej na cały świat placówki dr hab.Ronny Rößler jeden z europejskich autorytetów naukowych w dziedzinie badań skamieniałych lasów z permo-karbonu
sprawił nam tu nie lada niespodziankę ...
...
i tu będziemy się bezlitośnie chwalić! bo o "nas" gadali !
W trakcie swej bardzo ciekawej prelekcji wspomniał o współpracy międzynarodowej .....z naszą koleżanką Sandrą ,jak również w miłych słowach i multiprezentacji pokazał książkę którą popełniła....nie to by ta współpraca była dla mnie tajemnicą...no ale... :mrgreen:

No i tu chyba już przytoczę parafrazę słów A. Mickiewicza ;

..I ja tam z gośćmi byłem , kawę i herbatę piłem,
a com widział i słyszał w tekście zamieściłem ... :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-11, 20:32   

Kolega Kornik jest niezawodny. Dziękuję Koledze za reprezentowanie Pracowni Paleobotanicznej podczas tego wydarzenia oraz za podzielenie się z Forumowiczami informacją o międzynarodowej konferencji i przybliżenie sylwetki Eufrozyna Sagana.

Do relacji Kolegi mam sposobność dodać wybrane fragmenty wykładu, który wygłosił podczas konferencji dr Ronny Rößler. Przybliżają one historię i działalność Museum für Naturkunde w Chemnitz, a także ukazują, m.in. wspomnianego pajęczaka znalezionego przez E. Sagana oraz największe odnalezione szczątki kalamita (mierzą ponad 10 metrów długości).

Dzięki uprzejmości dr Ronny'ego Rößler'a zapraszam Państwa do obejrzenia slajdów:
http://tpsd.ugu.pl/files/Walbrzych2017.pdf
Ronny, I am happy, I can present the part of your lecture. Thank you very much!
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2017-04-12, 19:17   

Ja niestety przegapiłem, przyznaję się bez bicia... ;-) Niby wiedziałem o spotkaniu, niby miałem podjechać, ale jakoś tak wyszło, różne sprawy na głowie, a może po prostu wiosna i słońce uderzyły mi do głowy... ;-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2017-04-12, 20:13   

Z tego co zrozumiałem "Stara Kopalnia " ma plany w niedalekiej przyszłości udostępnić całe zbiory fauny i flory zebrane prze E. Sagana ,coś kolo 4000 eksponatów, które do tej pory w większości nie były udostępnione z racji ograniczeń wystawienniczych muzeum wałbrzyskiego . "Stara Kopalnia " prześlicznie zrewitalizowana ,zaś ma tyle powierzchni wystawienniczej.....nie przymierzając jak kopalnia . :lol:

Wykład pięknie "ubogacił "?....temat!

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-09, 18:39   

Nawiązując do wspomnianego Muzeum w Saksonii, chciałabym zwrócić uwagę na krótki film zrealizowany przez redakcję telewizji turystycznej "Polska na Weekend" poświęcony Muzeum Historii Naturalnej w Chemnitz. Dziękuję za pomoc
i uprzejmość panu Robertowi Kuliczkowskiemu, i jednocześnie zapraszam do obejrzenia tej produkcji: http://www.polskanaweeken...w_chemnitz.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS