FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Egzotyka w Polsce - czyli kiedy odbila nam palma
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-02-27, 21:15   Egzotyka w Polsce - czyli kiedy odbila nam palma

Skamieniałości palm stanowią bez wątpliwości bardzo egzotyczny element naszej historii botanicznej .Najstarsze jej pozostałości ze stanowisk w naszym kraju pochodzą z oligocenu (40 mln lat nazad ) ,najmłodsze z środkowego miocenu ( ok 15 mln lat....również nazad). Wśród pozostałości roślin subtropikalnych /ciepłolubnych napotykamy na owoce ,ciernie lub fragmenty kłodzin należących do palm.
Większość stanowisk na których możemy napotkać te jednoliścienne roślinki znajduje się na południu kraju od Kwisy do Sanu , niemniej tymi stanowiskami nie możemy się sugerować znając zasięg ich występowania który sięgał dalej na północ, co potwierdzają inkluzje fragmentów liści i kwiatów w bursztynie bałtyckim i nie tylko inkluzje.
Polskie palmy kopalne jak do tej pory reprezentowane są przez cztery rodzaje , w tym znane;Nypa, Calamus, Sabal,.
A teraz lokowanie produktu :mrgreen: :lol: - jak ktoś ciekawszy jak wyglądały ( a wyglądały naprawdę różnie ) odsyłam do tematu z rekonstrukcjami .
W tak mroźny wieczór z nostalgią można by wspominać klimat jaki towarzyszył palemkom gdzie średnia roczna temperatura wynosiła 16- 20 st C...roczna ....eh

Przykładowe surowe kłodziny palm- wymiary ok 20 cm










Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2018-03-14, 19:49   

kornik napisał/a:
W tak mroźny wieczór z nostalgią można by wspominać klimat jaki towarzyszył palemkom gdzie średnia roczna temperatura wynosiła 16- 20 st C...roczna ....eh
Faktycznie w takich temperaturach to palma może odbić... ;-)
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-07, 15:59   

Mam pytanie odnośnie nazewnictwa: Palmoxylon (sp) odnosi się tylko do rodzaju, czy ogólnie do drewna arekowców? (Czy wtedy też należy pisać "sp"?) Sprawa tyczy się także Rhizopalmoxylon.

[ Dodano: 2018-11-07, 15:59 ]
Mam pytanie odnośnie nazewnictwa: Palmoxylon (sp) odnosi się tylko do rodzaju, czy ogólnie do drewna arekowców? (Czy wtedy też należy pisać "sp"?) Sprawa tyczy się także Rhizopalmoxylon.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-07, 20:33   

Palmoxylon odnosi się do drewna palm. Gdy znamy gatunek zamiast tajemniczego sp. wpisujemy kursywą tenże np. Palmoxylon compactum czy Palmoxylon cornicum .
Rhizopalmoxylon dotyczy korzeni palmowych i postępujemy tu analogicznie : Genus species .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-07, 21:26   

W kwestii magicznego sp :mrgreen: chodziło mi bardziej o to, że znajduję jakiś kawałek, który ma budowę przypominającą tą arekowatych (rodziny), w takiej sytuacji rozumiem, że nazwiemy to Palmoxylon, ale nie znamy rodzaju, może to być Sabal sp albo Nypa sp i czy w takiej sytuacji, znając tylko rodzinę, nasze drewko też podpisujemy z... magicznym :lol: ... "sp"? Rozumiem, że analogiczna jest wówczas sytuacja z korzeniami naszej palmy?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-07, 23:03   

Drogi kolego kwestia Genus species czyli systematyka odnosi się i do skamieniałości czyli szerzej paleobotaniki ( w tym przypadku drewno kłodziny ) i do botaniki ( mam na myśli nazwy całych roślin ) nie można tego pomieszać .Sabal sp . to termin botaniczny dotyczący nazwy rośliny.

Podam przykład :
Palma Sabal cornicum miała szczęście i całkiem z niego skamieniała , drewno kłodziny tej palmy nazwiemy Palmoxylon jakimśtam i dalej szczęśliwie skamieniałe korzenie palmowe Rhizopalmoxylon jakimśtam .
Tak to zdaje się powinno się rozumieć .
Systematyka kopalnycgah roślin jest zawiła i nieraz bez ziółek trudno ją rozgryźć ta cała fragmentaryczność dól ,góra ,awers ,rewers , dekortki, listek , pęd płonny , pęd żyzny ...
Koszmarami się zajmuje z wielką pasją Kol. Sandra.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-08, 07:40   

Odnalazłem w książce pani Sandry - rodzaj organowy
Się rozjaśniło :-D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-08, 23:19   

Tak ,czasami też zwany formowym . To wynik fragmentaryczności skamieniałości .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2018-11-10, 20:01   

A jak mamy okaz zawierający drewno kłodziny palmy razem z korzeniami palmowymi, to co wtedy... ? Jak to nazwiemy ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-11, 14:40   

Och sprawa niezwykle prosta ,taki okaz będzie miał ciekawszy i dłuższy opis.
Kłodzina palmy (Palmoxylon ) wraz z subtelne wystającymi tu i tam oraz owam palmowymi korzeniami ( Rhizopalmoxylon .) .
W podręczniku , bo książka K.Sandry zawsze powinna być pod ręką :lol: taki przypadek jest opisany na stronie 173 wraz z zdjęciem delikwenta z sygnaturą 5.237
Tak korzystając z okazji wszystkim którzy chcą okaz z takimi rewelacjami obejrzeć własnym bystrym okiem polecam odwiedziny "Starej Kopalni" , wystawa nadal trwa :mrgreen: ...
Tyle że tam zobaczymy okaz prześlicznej urody zdaje się z Australii .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS