FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikacje moich znalezisk
Autor Wiadomość
Miro

Dołączył: 08 Kwi 2018
Posty: 5
  Wysłany: 2018-04-14, 16:06   Prośba o identyfikacje moich znalezisk

Serdecznie witam!
Mam na imię Mirek i mieszkam w Turku w Wielkopolsce. Od jakiegoś czasu zbieram kamienie(minerały, skamieniałości), a wśród nich cztery, które mogą wiązać się ze skamieniałym drzewem. Przeglądam to forum i wiem, że dobrze trafiłem, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych znaleziskach, dlatego proszę o pomoc w identyfikacji oraz opisie. Z góry przepraszam za kiepską jakość zdjęć xperiąZ1, aby niektóre powiększyć przykładałem do obiektywu szkło powiększające. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
1.
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIWA4jFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIWKojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIWTYjFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIWc4jFKM8
2.
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIWq4jFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIW0IjFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIW64jFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXCIjFKM8
3.
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXJYjFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXPojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXbojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXhojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXoYjFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIXu4jFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIX14jFKM8
4.
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIX-YjFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIYFojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIYM4jFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIYSojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIYbojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtIYiYjFKM8
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-04-14, 19:08   

Witam w imieniu własnym i Koleżeństwa . Zawsze mi się ten Turek kojarzył z ....Kiełbaską :lol:
Czy Kolega właśnie w tych , swoich rejonach poszukuje okazów?
No ale właściwie nie o pytania proszono , a o odpowiedzi ... którym postaram się sprostać .
Z tych zdjęć jedynie można ustalić czy dane obiekty są , nie są ,lub rokują być skamieniałym drewnem .Dlatego na tym etapie niech Kolega porzuci myśl ustalenia z jakim drewnem mamy do czynienia.Trzeba by do tego i wykonanie zgładów no i zdecydowanie lepszych zdjęć.
Okaz nr 1- Jest problematyczny ( w tych ujęciach) ..choć przychylał bym się że jest to fragment skamieniałego drewna.
Okaz nr 2- Zdecydowanie drewnem nie jest...ale może być czymś całkiem ciekawym , mianowicie odciskiem jakiejś szyszuni w piaskowcu .
Okaz nr 3- ewidentnie drewno.
Okaz n 4-Skrzemionkowana skała osadowa ,jakieś piaskowiec z odciskami gałązki i zdaje mi się igliwia bądź innych mniejszych fragmentów roślinnych. Najprawdopodobniej nic z nich się nie zachowało oprócz śladów że kiedyś tam były.
Proszę jeszcze poczekać na opinię reszt Koleżeństwa , być może uda się coś więcej wnieść do mojej odpowiedzi.
Pozdrawiam i życzę sukcesów kornik.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Miro

Dołączył: 08 Kwi 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-15, 15:37   

Witam i dziękuję za odpowiedź i pomoc w ocenie okazów. Rzeczywiście przez Turek przepływa strumyk, który zwie się Kiełbaską i tutaj znajduję te skamieniałości(oczywiście w Turku i okolicy, a nie w strumyku). Co do moich znalezisk to pierwsze podobne jest do gagatu i wygląda jak wafelek oblany gorzką czekoladą. Jeżeli chodzi o czwarte wygląda jakby był przeżarty przez kornika(dużo dziur i korytarzy) i mam wrażenie graniczące z pewnością, że jest też skamieniały kornik, a dokładnie larwa kornika(zaznaczyłem je na zdjęciu elipsą).
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtNiiojFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WtNitojFKM8
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-04-15, 17:24   

Cytat:
pierwsze podobne jest do gagatu
Gagatu ..hmm , no może i podobne , choć wafelek oblany gorzką czekoladą bardzie do mej wyobraźni przemawia ....mniam. :mrgreen:
To krzemionka , ona jest wszędobylska , zaś podniesiona z osadów polodowcowych i całej tej traumie z nimi związanej , jest wypolerowana naturalnie stąd ten fajny miły dla oka wygląd.
Jako że jest jak napisałem wszędobylska ,może zarówno spetryfikować drewna j jak i spajać inne osady .W czeluściach forum jest gdzieś temat "Fałszywki", są tam różne przykłady takich "drewnopodobnych" skał czy skamieniałości.
Jeżeli chodzi o okaz "czwarty" , na wstępie pragnę wyrazić swój kategoryczny protest - protestuję by łączyć kornika z każdą ...dziurą!
Okaz nadal wygląda jak osady piaszczyste po diagenezie , więc jeżeli dziury są robacze musiały by być to "nieksylofagi' , zaś domniemany " kornik' ,porzucił wyżerkę i zdechł po wyjściu z lokalu :lol: :lol: po zatruciu się piachem.
W większości spetryfikowanych okazów drewna można stwierdzić mniej lub więcej zachowana budowę komórkową , więc można sprawdzić czy jest to skamieniałe drewno ,czy jak sądzę piaskowiec.Wracając do " zdechłego robaczka", czy nie jest to przypadkiem fragment jakiejś kalcytowej muszelki jakiejś wodnej potworności?..
Mam nadzieję że Kolega przy pomocy lupki ( bo ma :mrgreen: ) rozwikła te zagadki , czego życzę,
kornik.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Miro

Dołączył: 08 Kwi 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-25, 10:34   

Dziękuję za odpowiedź i pomoc. Chciałem jeszcze w sprawie "robala" zamieścić zdjęcia makro zrobione przez kumpla z odpowiednim sprzętem, widać na nich, że "robal" wgryziony jest w skamieniałe drewno, ale ocenę pozostawiam fachowcom.
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WuBLRYjFKM8
http://pl.tinypic.com/use...xc#.WuBLaIjFKM8
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-04-25, 21:24   

Już na wcześniejszych zdjęciach jest widoczne że domniemane "robaczysko" jest na granicy osadu i styka się z odciskiem...no ale właśnie Kolega napisał:
Miro napisał/a:
że "robal" wgryziony jest w skamieniałe drewno
,czy Kolega zaobserwował w tym ( co moim zdaniem jest ) odcisku - skamieniałe drewno?
Oczywiście można spekulować że np . "robaczek" był w części w drewnie , lub właśnie wychodził.
Można też pokusić się że jest częścią osadu ,który pochował szczątek drewna.
Każdy z nas chodząc brzegiem morza , bez większego wysiłku zauważy że w osadzanym przez wodę piasku znajduje się mnóstwo pokruszonych muszli czy pancerzyków . Rozważałem również przytwierdzenie się jakiegoś organizmu do zatoniętego drewna np.serpulę ..bo często organizmy morskie zasiedlają wszystko co na dno opadnie..
I tu idąc za radą scholastyków ,zastosował bym "Brzytwę Okhama" i ogolił tę 'larwę kornika".

Temat fajny , bo i sama wielkość ziaren osadu wiele nam może powiedzieć o warunkach w jakich się ta historia odbywała .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Miro

Dołączył: 08 Kwi 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-26, 18:31   

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Oglądałem ten obiekt pod mikroskopem w powiększeniu 25x i struktura skąd wychodzi "robak" nie jest ziarnista, ale przypomina tą z obiektu nr 3 mojego pierwszego postu. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzi Turek jakiś paleontolog, geolog lub dendrolog z wykładem i będę mógł pokazać to znalezisko. Mam jeszcze jedną prośbę, czy ktoś zna jakieś strony internetowe ze zdjęciami skamienialych kornikow lub larw, by móc je porównać, może z zasobów muzeów, uniwersytetów lub prywatnych zbiorów, będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-04-26, 20:24   

Choć skamieniałe drewna wszelkich roślin są moją pasją od...nie od wczoraj :mrgreen: ,przez ten czas dane mi było widzieć wiele interakcji królestwa zwierząt , czy królestwa grzybów z drewnem , widziałem jeden (!) okaz z "robakiem". Nie jest to okaz z jakiegoś sławnego muzeum ,gdzieś w "wielkim świecie " .Znajduje się w kolekcji koleżanki Sandry , pochodzi z Czech.
Zdjęcie można zobaczyć na stronie Pracowni w zakładce Galeria (Czechy). Również osobiście posiadam okaz..y z wizerunkami "robaczymi" , niemniej czy są nimi faktycznie trudno mi orzec.
Miękkie ciała larw raczej nie przejawiają zbyt imponującego potencjału fosylizacyjnego , zaś jeżeli skamieniałe drewno potraktujemy jako "złoże -skałę" nie jest ono złożem Fossillagerstätte czy Konservat-Lagerstätten , jak np. bursztyn ( choć w bursztynie zachowują się wszędobylskie owady ze swoimi chitynowymi szkieletami zewnętrznymi są w środku puste jak wydmuszki ....a na temat jaszczurek w bursztynie tu nic nie napiszę o !). I trzeba tu mocno podkreślić że chityna raczej nie jest tkanką miękką .
I dlatego proponowałem brzytwę Ockhama ..ale ale....musimy również mieć na uwadze że codziennie odkrywane są nowe skamieniałości w tym i holotypy czyli organizmy do tej pory nieznane ...więc może i tu mamy taki przypadek ,czego oczywiście życzę :mrgreen: .
Poniżej zdjęcia "robaczopodobne".






Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Miro

Dołączył: 08 Kwi 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-27, 10:17   

Serdecznie dziękuję kolego "kornik", za wyczerpujące informacje na temat powstawania skamieniałości, na pewno poszerzą one zakres mojej wiedzy, choć jestem amatorem w tej dziedzinie. Jedno jest pewne, że w dalszym ciągu będę chodził ze wzrokiem wbitym w ziemię w poszukiwaniu ciekawych okazów.Pozdrawiam
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-04-27, 16:23   

Proszę bardzo , jednak te odpowiedzi to w zasadzie liźnięcie problematyki...jakby wbicie pierwszej łopaty w przekop Mierzi Wiślanej :lol: ...a ten przekop jest niezwykle ciekawy .
Oczywiście popieram ze wszech miar uważne oglądanie co leży pod stopami , tam leży historia.
Pozwoliłem sobie przeglądnąć zdjęcia kamyków które kolega uwiecznił na zdjęciach , dostrzegłem tam jeszcze jeden okaz drewna .
Pozdrawiam życząc fajności a , jak się je przeoczy by o nie się potknąć. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS