FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nawet dla "mineralników"
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-08, 17:30   

Ślitaśne agatki podobają się. Zastanawia mnie co je barwi .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-08, 19:45   

kornik napisał/a:
Ślitaśne agatki podobają się. Zastanawia mnie co je barwi .
Myślisz, że warto tym zainteresować się i zbadać skład chemiczny niebieskiego chalcedonu... ?
Dla mnie różnorodność flory cały czas jeszcze zaskakuje, fascynuje itp
Pewnie jak trochę już ochłonę, wyjdzie ze mnie znowu mineralnik i zmieni mi się spojrzenie... :-P


Liść klonowy, jaworowy... ach te skojarzenia :-P Przerastające korzonki, kora i ten błękit bagienny... :-P
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-09, 17:56   

Myślę. Fajniutko wiedzieć jak najwięcej o skamielince , z każdej dziedziny którą ją można opisać .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-09, 19:16   

kornik napisał/a:
Myślę. Fajniutko wiedzieć jak najwięcej o skamielince , z każdej dziedziny którą ją można opisać .
Ano fajniutko... lecz wszystko w swoim czasie... :-)
Ciekawe, że w tym wypadku kolor tkanki roślinnej pozostał jakby naturalny...

[ Dodano: 2019-01-09, 19:24 ]
Cytat:
A tzw. paleobotnik genialnie zachowaną budowę anatomiczną drewna w bog-matrixe..
Sorrki, teraz dopiero zauważyłem mój błąd. :-/ Oczywiście miało być paleobotanik ! Zjadłem a. :roll:

[ Dodano: 2019-01-10, 21:56 ]
Taki blue-mix :
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-25, 20:01   

Fenomenalna (moim zdaniem), wielobarwna oraz bardzo ciekawa (moim zdaniem) szpileczka w tzw. matriksie, a raczej jego pozostałościach... :-P




Wymiary : 7,5 x 4 cm
Szczegóły i zbliżenia w przygotowaniach, wiec niebawem... :mrgreen:

[ Dodano: 2019-01-25, 21:32 ]
Kurczę, ta ciekawa szpileczka może okazać się np. cytrusem... :-)
Moja pomyłka... :mrgreen: Rozpoznawanie drewna jest bardzo fascynujące, cóż za emocje... :mrgreen:
Jednak kąpiele w gorącej wodzie nie wskazane... :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-25, 23:13   

A cytrusy rosły na naszej szerokości?

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-26, 21:20   

kornik napisał/a:
A cytrusy rosły na naszej szerokości?
A jak myślisz Korniczku ?
Rosły palmy, to może i cytrusy... Kto wie... ? Tak sobie strzeliłem cytrusy..., a Kolega znowu pytaniem zabłysnął... ;-)

A teraz na poważnie, winien jestem wytłumaczenie :
- pierwsze moje spojrzenie - same cewki + duże przewody żywiczne, więc pierwsza grupa szpilkowych (sosnowate), tylko te promienie rdzeniowe (wąskie + szerokie) mnie bardzo dziwiły i nie pasowały... :roll:
- drugie spojrzenie - to nie przewody żywiczne, to nieliczne duże naczynia ułożone jakby promieniowo... :roll:
wiec dwuliścienne raczej ! :shock:

Jakieś pytania ? :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-27, 00:39   

korund napisał/a:
Rozpoznawanie drewna jest bardzo fascynujące, cóż za emocje...
a jego rozpoznanie to dopiero :mrgreen:

Aż ciśnie się na usta przysłowie...jakie tam usta , w palce się ciśnie by zgrabnie napisały - "Co dąb , nie brzoza , co krowa ,nie koza " .
korund napisał/a:
Tak sobie strzeliłem cytrusy..., a Kolega znowu pytaniem zabłysnął..
No ja tak sobie myślę że należy się cieszyć że nie "strzelałeś" baobabami :lol: Bo okazało by się że mamy więcej jednak wspólnego z Malgaszami niż tylko Liga Morska i Rzeczna .
A teraz pytania:
Rozumiem że pierwsze spojrzenie -promienie , cewki i przewody żywiczne , drugie spojrzenie "zamieniło"przewody żywiczne w naczynia ułożone promieniowo ...więc cewki się w co zmieniły?
Drugim pytaniem jest - czy naczynia mogą być ułożone promieniowo? Czy też raczej pierścieniowo ?
Trzecim pytaniem jest - czy przewody żywiczne aby czasami nie mogą być ułożone w jakiś charakterystyczny "wzór", zwłaszcza gdy mogły by być przewodami traumatycznymi?
Tak wracając do Twojego "strzelania" cytrusami , z tego co się orientuję cytrusy w europie i basenie Morza Śródziemnego są roślinnością antropogeniczną .Są roślinnością historycznie tropikalną -dżungle Indochin .Pisałeś że rosły przecież palmy , no pewnie że rosły , niemniej one i rosną nie tylko w tropikach ale ich zasięg obejmuje i subtropiki a na naszych szerokościach była roślinność subtropikalna właśnie. Czy nie zwrócił Twojej uwagi bardzo znaczny odsetek roślin iglastych w tych habitatach ? I ile można znaleźć gatunków iglastych w ekosystemach tropikalnych?

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-27, 19:26   

kornik napisał/a:
...więc cewki się w co zmieniły?
Pozostają cewkami... :-)
kornik napisał/a:
czy naczynia mogą być ułożone promieniowo?
Oczywiście, że mogą ! :-)
kornik napisał/a:
czy przewody żywiczne aby czasami nie mogą być ułożone w jakiś charakterystyczny "wzór", zwłaszcza gdy mogły by być przewodami traumatycznymi?
Oczywiście, że mogą... :-)
Pozostaje jeszcze jedna możliwość : te duże naczynia, które wcześniej błędnie określiłem jako przewody żywiczne, nie są naczyniami tylko dziwnie rozepchanymi cewkami ułożonymi promieniowo tworząc jakby łańcuchy... :roll:
Trochę podobnie jak naczynia u Amyridoxylon sp. :mrgreen:

Czyli mielibyśmy wtedy do czynienia z drewnem z bardzo wyraźnymi promieniami rdzeniowymi (wąskimi i szerokimi) oraz samymi cewkami... :roll:
Jest taki przypadek z rodziny winterowatych lub trochodendronowatych opisany w książce Koleżanki Sandry, jednak jakość zdjęć, nie pozwala mi na dokładne porównanie, więc szukam dalej... :roll:

Oczywiście jest jeszcze wiele innych możliwości, pewnie dużo bardziej prawdopodobnych i oczywistych... :roll:

Takie rebusy... :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-27, 21:28   

Dobrze - Amyridoxylon :mrgreen:
Praca Koleżanki Sandry często może być bardzo pomocna , z pewnością ją to cieszy .
Natomiast
korund napisał/a:
jednak jakość zdjęć, nie pozwala mi na dokładne porównanie, więc szukam dale
ten fragment zdania musisz szybko zmienić bo kogoś może bardzo nie ucieszyć , no bo wiesz....autorem jest nasz ADMIN ,tak lubiący robić świetne zdjęcia ,że mam wrażenie aparat mu wyrasta z dłoni ..z obu , prawej nikon ,lewej nikon a w środku szczególna pasja na fotografie drewna w formie rigor mortis i ptasząt ...ale tu chyba nie tych rigor mortis .

Mam nadzieję że szanowny Admin doceni moje starania o poprawność wypowiedzi.. :mrgreen:

A wyobrażasz sobie jak z tymi aparatami wygląda picie herbaty?

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS