FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drewno z fliszu karpackiego
Autor Wiadomość
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-04, 10:11   Drewno z fliszu karpackiego

Witam się z Państwem po dłuższej przerwie :mrgreen:

Wczoraj, przeglądając pewien temat (zdaje się skamieniałe dęby) na Forum, natknąłem się na informację, jakoby we fliszu można się natknąć na kawałki drewna, ponoć nawet sporych rozmiarów (pomijając zagadnienie pni lichwińskich). Mnie nurtuje także pytanie, czy drewno z rzek Podkarpacia także z Fliszu nie pochodzi? Wiem o rybkach i resztkach węglowych po roślinkach, wiem tez o numulitach i inoceramusach, slyszałem o amonitach nawet... ale drewno :?:

Proszę grzecznie o rozjaśnienie :mrgreen: :-P
Skrytokrystalicna Odmiana-Kwarcu
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-04, 21:55   

Drewno w utworach fliszowych występuje .Natomiast drewno z "rzek" może oczywiście pochodzić z każdej warstwy geologicznej jaką dana rzeka rozcina a drewno się w niej znalazło , biorąc pod uwagę jej możliwości transportu drewno z warstw górnego jej biegu moglibyśmy napotkać w jej odcinku środkowym czy nawet dalej .
Osobiście w terenach które było mi przeszukiwać , wykluczałbym że rośliny których pozostałości były znalezione pochodzą z osadów fliszowych - brak praktycznie skał budujących fisz, natomiast
wszechobecne zgoła inne osady .
.
Cytat:
Proszę grzecznie o rozjaśnienie :mrgreen: :-P
Skrytokrystalicna Odmiana-Kwarcu

To takie kwarcysie bez widocznych kryształków np. chalcedon. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-04, 22:48   

Chciałem się tylko podpisać w dłuższej formie :mrgreen:
Dziekuję za rozjaśnienie sprawy fliszowych drewek , natomiast załóżmy, że jadę w rejon Podhala (może Białka Tatrzańska), to kręcąc się po tamtych rzekach mam szansę na trafienie jakiegoś? W setkach ton piaskowców, mułowców i innych owców :-D nie natrafiłem na absolutnie nic... No i jeśli miałby Kolega zdjęcie takiego okazu, może w matrixie, a może in situ , to sporo by ułatwiło... i rozjaśniło :-D Grzecznie prosząc przy tym oczywiście

Pozdrawiam skrytokrystalicznie,
SiO²
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-04, 23:18   

[ Dodano: 2018-11-04, 23:21 ]
Z Podhala to mam tylko dutki....wypisz wymaluj jak moja dolnośląska pięcio i dwuzłotówka ....mówię koledze nie do odróżnienia ....
Nie posiadam natomiast flory kopalnej z tych okolic ,co nie oznacza że tam nie występuje .Jeżeli pamięć mnie nie myli chyba stanowiskiem flor kopalnych jest Krościenko. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2019-02-02, 21:10   

A może jakieś stanowiska paeoflory w okolicach Tylicza?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS