FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cudze chwalicie swego nie znacie...
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-20, 03:35   

Generalnie paprocie drzewiaste te wymarłe jak i te relikty rosnące współcześnie tu i ówdzie ,zbudowane są wedle bardzo charakterystycznego klucza .Oczywiście pomijając takie "paprocie-wynaturzenia" z kłodziną pozorną jak np. Tempskya ,czy Symplocopteris ...czasami zwany PURCHAWĄ :lol:
Dużo potrafi zaciemnić nie zrozumienie nomenklatury z jaką mamy do czynienia i czego ona dotyczy.Dobrym przykładem jest np. Psaronius ,nazwa dotyczy zarówno rośliny jak i skrzemionkowanych fragmentów kłodzin , natomiast już odlewów kłodzin czy odcisków nie ,
te mają nazwę Megaphyton (czyt. megapfajton ) i dalej .w zależności od rodzaju blizn liściowych byśmy spotkali nazwy ; Hagiophyton, Artistophyton , Caulopters . Korzonki natomiast nazwalibyśmy Tubiculites. ...i nadal mamy do czynienia z paprocią Psaronius.
Ten charakterystyczny klucz według którego zbudowane są kłodziny rożni się nieraz niuansami w zależności od gatunku , stąd trzeba mieć dużą wiedzę by prawidłowo zidentyfikować z czym mamy do czynienia .
Dla osób które fascynują paprocie , polecam publikacje Pani prof.zw dr hab.Elżbiety Zenkteler .
Zapewne i Ty Szafirku miałeś okazję spotkać się z Panią Profesor , bo z radością przyjęła zaproszenie k .Sandry i swoją osobą zaszczyciła otwarcie wystawy w Wałbrzychu.....ja niestety dałem ty...gapą bylem i nie wziąłem książki jej autorstwa ....a taki śliczny mógłbym mieć autograf...

korund napisał/a:
Gdyby zależało mi na byciu poprawnym i profesjonalnym napisałbym tylko : kłodzina paproci z rodziny Dicksoniacaea...

czyli mam rozumieć że nie zależy Ci na byciu profesjonalnym czy nawet poprawnym?...Chyba raczej jak najbardziej powinniśmy..a kto wie może za lat dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia nawet będziemy. :mrgreen:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-20, 21:33   

Tak, niestety to wszystko prawda... :roll: Zakręcone lepiej niż mój słoik miodu... :evil:
kornik napisał/a:
czyli mam rozumieć że nie zależy Ci na byciu profesjonalnym czy nawet poprawnym?...Chyba raczej jak najbardziej powinniśmy..a kto wie może za lat dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia nawet będziemy.
Nie do końca tak jest, że mi nie zależy, po prostu zdaję sobie sprawę jak trudny i złożony jest to temat... Myślę też, że często dokładne i prawidłowe opisanie jakiejś skamieniałości nie jest wręcz możliwe z uwagi na jej stan zachowania lub kompletność.
Mam wrażenie, że często to jest trochę sprawa umowna...
Próbować oczywiście trzeba, wiedzę zdobywać, a że zdobywa się tylko w walce - cóż, na szczęście moje życie od tego nie zależy... :-P
A może postawić na półce, opisać paproć z pancerzem korzeni przybyszowych lub paproć z pięknymi bliznami liściowymi, podziwiać okazy i cieszyć się ich pięknem... ?
Tak się zastanawiam, skąd w nas ten pęd do nazywania nie nazwanego... ?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-01-21, 02:28   

Cytat:
Tak się zastanawiam, skąd w nas ten pęd do nazywania nie nazwanego... ?

Nazewnictwo wszystkiego ,wszędzie , w koło ,poza kołem , w sobie i poza sobą jest wpisane w naturę człowieka. Zawsze w ludziach istniała chęć uporządkowania , stąd ta ustawiczna walka z entropią (czyli bałaganem), bo nazewnictwo jest właśnie porządkowaniem a porządkujemy bałagan.
Sens tego przydługiego zdania formułowali starożytni filozofowie greccy Heraklit czy Pitagoras a, i podobne zdanie miał Konfucjusz.... to taki chińczyk był.

Odnosząc się do skamieniałego drewna , bo każdy post powinien być napiętnowany podmiotem naszego forum :mrgreen: właśnie prawidłowe opisanie tego co mamy w zbiorach , to co o okazach możemy powiedzieć, jak najpełniejsza o nich wiedza pozwala tworzyć kolekcje prawdziwe ,wartościowe i edukacyjne.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-01-25, 19:12   

Takie małe uzupełnienie tematu paprotników.
Jak widać, wszystko przykryte pancerzem korzeni przybyszowych, ot taki image... :roll:


Wysokość ok. 20cm.

[ Dodano: 2019-01-25, 20:04 ]
Do tematu Protopteris też wrócę... :mrgreen:

[ Dodano: 2019-01-26, 21:28 ]
do innego okazu... Okazu, który już tu kiedyś prezentowałem, ale foty gdzieś poznikały mi... :roll:
Jak nie znajdą się, będę musiał zrobić nowe... :-?
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-07, 20:18   

Dzisiaj okaz wyjątkowy oraz bardzo efektowny... :shock:
Skamieniałe drewno (pełny przekrój) z efektem tygrysiego oka (inaczej efekt optyczny chatoyancy).
Na zdjęciach niestety bardzo trudno pokazać tą migotliwość... :-| Cóż, oto próby :





Ten niesamowity efekt, w tym przypadku, możemy obserwować między innymi dzięki wyjątkowo dobrze zachowanej budowie makroskopowej drewna :





 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-09, 00:28   

No właśnie też miałem wrażenie po przecięciu jednego okazu iglastego i powiedzmy spolerowaniu, że się na mnie gapi takim "kocim wzrokiem". Co ciekawe kolorystycznie również był podobny .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-09, 18:10   

kornik napisał/a:
..., że się na mnie gapi takim "kocim wzrokiem".
Swojego "tygryska" znalazłem w 2017r i puszę przyznać, że od tego czasu gapi się na nas bez zmrużenia oka (oczu, bo dwa), hipnotyzuje czy co... :mrgreen:
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-14, 18:35   

kornik napisał/a:
No właśnie też miałem wrażenie po przecięciu jednego okazu iglastego i powiedzmy spolerowaniu, że się na mnie gapi takim "kocim wzrokiem".
A może zaprezentuje Kolega zdjęcia tego gapiącego o "kocim wzroku" ?

Swoją drogą, mi czasami wydaje się, że wszystkie kamienie na mnie tak jakoś dziwnie spoglądają z gablot, mebli wszelakich, podłogi, parapetów itd ;-) Miliony oczu, horhorr jakiś... :shock:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-14, 23:34   

korund napisał/a:
A może zaprezentuje Kolega zdjęcia tego gapiącego o "kocim wzroku" ?
Da się zrobić .
korund napisał/a:
Swoją drogą, mi czasami wydaje się, że wszystkie kamienie na mnie tak jakoś dziwnie spoglądają z gablot, mebli wszelakich, podłogi, parapetów itd ;-) Miliony oczu, horhorr jakiś... :shock:
Na tak...gapią się , wodzą tymi nibyoczkami....niby ukradkiem , niby nienachalnie ...śledzą każdy ruch...i tylko czekają by niespodziewanie spaść z szafki , zbić półkę , zgnieść stopę , wypaść z dłoni...przestraszyć !.....DREWNOKALIPSA !

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-15, 20:01   

kornik napisał/a:
Da się zrobić .
Mam taką nadzieję i już nie mogę się doczekać... :-P

A tym czasem lecę dalej z tematem. Dzisiaj skamieniałość zdecydowanie mniej spektakularna, ale równie interesująca...
Sigillaria sp. (jak mniemam) :





tak bardzo podobna do tych spotykanych w Czechach. Prawda ? U nas to jeszcze jednak unikat w takiej postaci... :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS