FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Pra-Stary Cis "
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-12, 16:36   "Pra-Stary Cis "

Rok 1859 , na półki księgarń w mieście nad Tamizą trafia 1250 egzemplarzy książki które wywróciły świat do góry nogami , dzieło Charlesa Darwina "O powstawaniu gatunków " (On the Origin of Species) . W tym też roku zbadano pewną skamieniałość znalezioną szesnaście lat wcześniej na dalekiej północy Kanady w osadach lądowych dewonu . Po szesnastu latach od czasu znalezienia , odkrywca tej skamieniałości William Dawson nadał jej nazwę
Prototaxites ..."pra-cis" , dopatrując się w niej pozostałości drzewa nagonasiennego , rozłożonego przez grzyby.
Kilka lat później pojawiły się głosy sprzeciwu , zaczęto się w skamieniałości dopatrywać olbrzymiego glona .....brunatnicy ...tylko jak powiązać brunatnicę z rośliną lądową?! Przez wiele lat niewiele z tą teorią zrobiono , dopiero w 2007 roku Francis Hueber z Muzeum Historii Naturalnej z Waszyngtonu , po wnikliwych badaniach mikroskopowych wykazał że okaz jest w istocie ogromnym grzybem.
Grzybem niezwykłym , przyrastającym warstwowo , osiągającym metr średnicy, imponującym wysokością ośmiu metrów . Grzyby jako organizmy bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż roślinami ,posiadają mniejszy stosunek węgla C12 do C13 ,ponieważ rośliny przez cale swoje życie absorbują dwutlenek węgla z atmosfery i posiadają stały stosunek C12 do C13 ,charakterystyczny roślinom...Prototaxites miał inny....
ZRÓŻNICOWANY , co pokazywało że organizm był nie tylko fotosyntezującym , ale też odżywiający się jak klasyczny grzyb-wątrobowiec . To wywołało dyskusję - czy faktycznie jest to grzyb ? . W 2010 roku wysunięto tezę że może być to mata wątrobowca ,która rolując się na wietrze wpadała do wody i tam grzebana w osadach fosylizowała . Hipoteza ta szybko upadła za sprawą zróżnicowania biegunów skamieniałości. Kropką nad " i " że mamy z grzybem
przyjemność było co dowiodły badania przeprowadzone w 2017 roku na okazach z Rhynie w Szkocji , w których ponad wszelką wątpliwość odkryto struktury seksualne typowe dla grzybów .
Lądowe skamieniałości dewonu wybitnie pokazują że grzyby były szeroko rozpowszechnione , nie tylko w postaci tych gigantów ,ale i również mniejszych form . Do tej pory opisano trzy gatunki Prototaxites i jeden pretendujący .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-14, 18:38   

Fascynujące... :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-15, 22:12   

A tu rekonstrukcja delikwenta , dla orientacji w gabarytach przystojny ludź po lewo . :mrgreen:




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-20, 02:39   

Nasuwa się pytanie ; ale co stało się z tymi starymi grzybami ? Zdawałoby się że niczym nie zagrożone gigantyczne workowce , mające świetną taktykę żywieniową , powinny przetrwać eony...Niestety ich historia kończy się z nastaniem karbonu , co potwierdziły wszelkie odkrycia paleontologów - Prototaxites wyginął , nie ma i już.
Istnieje hipoteza że został ......zjedzony.
Tu można sparafrazować słowa Jana Sztaydyngera -

.......Ty psylofitom nadałeś niespodziewany powab
A jam ciebie pożarł , niczym ślimak , kornik lubo inny owad.... :lol:

Ale nie ma co się martwić grzyby są tak żywotne że radzą sobie ze wszystkim i drewnem i skałą i plastikiem , ba nawet kosmos im nie straszny , co udowodniły pleśnie które się rozwinęły w spadającym złomie kosmicznym. Są w wodzie , na lądzie , latają a nawet orbitują .
A grupa workowców do dziś ma ok 60 tysięcy gatunków i kto wie ile z nich jest......jadalnych :lol: .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-20, 20:51   

kornik napisał/a:
mające świetną taktykę żywieniową
A skąd to wiadomo, że taktykę żywieniową miały świetną ? Co to znaczy świetna taktyka żywieniowa ? Może raczej przeciwnie - zgubną ?
kornik napisał/a:
kto wie ile z nich jest......jadalnych
Podobno wszystkie grzyby są jadalne..., niektóre tylko raz ! :mrgreen:
Na wszelki wypadek świadomie nie jem żadnych... :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-20, 22:14   

A wiadomo z paleobotanicznych badań naukowych ...choć jak też wiadomo paleobotanika nie jest żadną nauką , bo tak naprawdę nauki są tylko dwie - fizyka i....i zbieranie znaczków , cała reszta to podział administracyjny.
Jak wspomniałem powyżej ten stary grzyb miał więcej jak jedną formę odżywiania . Jak kolega się uważnie przypatrzy świetnej rekonstrukcji , zauważyć w jej górnej partii można takie ...farfocle...porosty.
Ta część zawierała w sobie komórki glonów , była to część grzyba fotosyntezująca . Niższa część wykorzystywała całą tę materię na której się umiejscowiła . W grudniu 2017 roku jednoznacznie stwierdzono że Prototaxites był to workowiec wchodzący w układ symbiotyczny z glonami , przy czym prawie cała jego masa była masą grzybową. Więc taktyka "dwojga spiżarni " wydaje się całkiem fajnym rozwiązaniem . A patrząc na gabaryty tego grzybska widać że żreć musiał sporo :mrgreen: .
No i taki to porost porastał te dewońskie krainy.
Szafirku napisałeś że świadomie nie jesz grzybów ....ale wiesz...one za to nieświadomie jeść mogą Ciebie ..każdego z nas.Medycyna potwierdza jakieś 30 gatunków żyjących w człowiekach . ...
Co za piękny świat wszystko wszystkich żre :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2019-02-21, 18:37   

Dlatego użyłem słowa świadom
kornik napisał/a:
....ale wiesz...one za to nieświadomie jeść mogą Ciebie
To grzyby mogą też jeść nieświadomie... ?

Czyli nie jesteśmy jak Orchidee... ? :mrgreen:
Moje ulubione dziko rosnące rośliny w Polsce i ulubione rośliny domowe Filigraniołka... :-)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-21, 21:57   

korund napisał/a:
To grzyby mogą też jeść nieświadomie... ?

Z tego co się orientowałem świadomością są obdarzone tylko istoty wyższe niemniej postanowiłem się skonsultować z moimi znajomymi mykologami . Mam szczęście że dwoje wybitnych fachowców mieszka niedaleko .
Pierwszy specjalizuje się w grzybach halucynogennych ...niestety nie udało mi się z nim skontaktować w trybie werbalnym...właśnie był w trakcie badań.
Drugi znajomy od lat zajmuje się drożdżami , postanowiłem go zapytać z nadzieją że jeszcze nie uczestniczy w intensywnych badaniach ..nie uczestniczył .Po zadaniu pytania odrzekł enigmatycznie -

......o matuś moja głowa..podaj mi coś mokrego.....gdzie mój ANTYKAC? '

Po tej odpowiedzi wydedukowałem że przynajmniej drożdże mają świadomość....i świadomie odwodniły mego kolegę,,,

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
herk
szwędacz

Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 96
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-02-22, 09:12   

:mrgreen: :mrgreen:
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2019-02-26, 23:05   

Dziś odpowiem na jedno z pytań jakie się ciśnie Szanownemu Koleżeństwu na usta...bo nie lubię jakoś ucisku :lol:
...czemu właściwie miał służyć taki gigantyzm Prototaxites ?
Paleomykolodzy mają podzielone zdania , jedni twierdzą że "bo mógł", inni by być za kilkaset mln . lat w księdze rekordów . I to w zasadzie się udało , przyjmując ze się odnosi nie do całego osobnika a tylko jego owocnika , ponieważ jakbyśmy chcieli ująć w kategorii osobniczej to już niekoniecznie .

Bo gigantyzm osobniczy istnieje po dziś dzień wśród grzybów i żadne ziemskie potworności te chodzące (zwierzęta ) i te stacjonarne (rośliny) nie mają szans choćby zbliżyć się do zwycięzcy a, jest nim nadal grzyb - opieńka ciemna (Armillaria ostoyae ).Jeden osobnik , co potwierdzono na podstawie badań metodą biologii molekularnej , ma długość 5,6 km , zajmuje powierzchnię ok. 880 ha. waży przypuszczalnie 40 000 ton, zaś urodził się ten potworek jakieś 2400 lat temu . Tak duże organizmy widoczne są tylko za pomocą satelit i co więcej jest takich gigantów więcej,

Czasami nawet sadzę czy aby nazwanie kogoś "starym grzybem " nie jest komplementem .. :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS