FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to jest skamieniałe drewno ?
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-09-05, 21:18   

eszka napisał/a:
Wracając do poruszonej wcześniej kwestii

Koleżanka ma tu do czynienia z drewnem uwęglonym ,posiadającym mało (lub wcale ) w sobie krzemionki ,natomiast sporo (lub dużo) siarczków ..najprawdopodobniej żelaza,co sugerują te drobne złociste wtrącenia.
Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z izometrycznymi kryształkami pirytu.
"Drobny ,błyszczący czarny piaseczek "..idąc tym tropem ,będzie produktem korozji ,tworząc tlenki czy też wodorotlenki żelaza...w postaci tego piaseczku właśnie ,barwy szaro -czarnej.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-09-08, 13:41   

Oo, piękne dzięki za odpowiedź :)

Pytanie (bo skamieniałe drewno to jednak nie amonity i w byle bibliotece nie uświadczy się literatury na ten temat): czy możecie polecić jakieś książki w tym temacie warte przekartkowania (czytaj: pozwalające na douczenie się ;) )?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-09-08, 15:50   

"Dawno ,dawno temu
na drewnianym kamieniu.."
Skamieniałe drewno..w zasadzie termin brzmi jak zlepek wykluczających się pojęć.Taki..konglomerat.
To samo można by było powiedzieć o kręgu "dyscyplin " z którymi warto by było się zapoznać ,by pogłębić wiedzę na temat drewien s.
Geologia,mineralogia,paleontologia,paleobotanika,botanika..same fascynujące dyscypliny.
Jedyną ściśle powiązane z tematem , jest dzieło uczynione i wydane przez K.Sandrę.
Książka K.Sandry spina w zawarty sposób wszystkie powyższe dyscypliny.
Pozycją przez lata królującą z paleobotaniki jest "Paleobotanika"Jachowiczów .
"Zarys paleobotaniki" Szafera i Kostyniuka.
"Paleobotanika na przełomie wieków". Ewa Zastawniak
"Budowa geologiczna Polski -atlas skamieniałości"..
i parę innych publikacji w języku ojczystym.
Jednak muszę podkreślić że masze "konglomeraciki" są bardzo bardzo niszowe i za wiele się o nich nie pisze. Na przykład w paleobotanice dominują opisy roślin ich morfologia ,pyłki listki etc-ery ,natomiast o drewnie w roślinach jest niewiele .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-09-08, 16:17   

O taki właśnie miks jak książka pani Sandry mi chodziło - miałam tylko nadzieję, że może kogoś jeszcze pochłonął ten temat na tyle, by się w nim wypow... wypisać :)
Bo książki z zakresu wspomnianych dziedzin się u mnie jak najbardziej przewijają :)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-09-09, 14:08   

Cytat:

O taki właśnie miks jak książka pani Sandry mi chodziło - miałam tylko nadzieję, że może kogoś jeszcze pochłonął ten temat na tyle, by się w nim wypow... wypisać :)
więcej miksów..hmm..nie ma. Są co prawda różne prace ,niemniej niewiele.
Prędzej w literaturze obcojęzycznej , te z reguły opisują albo stanowiska i florki w nich występujące ,lub poszczególne taksony ,ale i można "miksa "znaleźć .

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD eszka

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 79
Wysłany: 2014-09-30, 09:17   

Za nic nie przypomnę sobie, gdzie pytałam o techniczne kwestie ciachania kamieni... A chciałabym dowiedzieć się, czy jest zauważalna różnica między papierem ściernym zwykłym a tym specjalnym do kamieni?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-09-30, 17:25   

Zapewne chodzi o sposób zamocowania ziarna na nośniku ,oraz sam nośnik jak i jego trwałość.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Krzychu

Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 99
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-09-30, 20:41   

Podstawowa różnica polega na samym ,,ziarnie", na papierach ściernych jest to najczęściej węglik krzemu a w narzędziach profesjonalnych do obróbki kamieni diament.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2014-09-30, 21:14   

Krzychu napisał/a:
Podstawowa różnica polega na samym ,,ziarnie", na papierach ściernych jest to najczęściej węglik krzemu a w narzędziach profesjonalnych do obróbki kamieni diament.

Koleżanka eszka pyta o papierki , na takim nośniku trudno uświadczyć diament.
Zapewne K.eszka rozważała .."ekonomicznie" problem.
Tylko nie wiem czy wykorzystanie papierków ,by uzyskać efekt zadowalający jest faktycznie ekonomiczne.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Krzychu

Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 99
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-10-02, 21:42   

Nie chcę bić piany, w dzisiejszych czasach diamentowy proszek można kupić nawet na bazarze 1 karat - 80gr.
Powiem tak ,ekonomiczne i pracochłonne jest wykorzystanie papierków, jeśli mamy pracować na małych okazach i sporadycznie.
Jak Koleżanka ma więcej okazów lub chce się nauczyć tej sztuki to trzeba zainwestować parę stówek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS