FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skamieniałe drewno - identyfikacja okazów
Autor Wiadomość
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-10-29, 12:38   Skamieniałe drewno - identyfikacja okazów

Witam Forumowiczów,
odnosząc się do poruszanych na Forum kwestii związanych z identyfikacją posiadanych okazów chciałabym podkreślić, że określanie na podstawie fotografii surowego okazu, tego, czy reprezentuje on skamieniałe drewno, w rzeczywistości jest działaniem dającym rezultat będący przypuszczeniem. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach bywa inaczej. Mam tu na myśli widoczność charakterystycznych fragmentów budowy drewna (co sporadycznie się zdarza). Niezbędne jest również doświadczenie w pracy z surowymi okazami, takie, jakie ma nasz Kolega Kornik :-)
Łatwo jest się pomylić, tym bardziej, że w Naturze występują, także na terenie Polski, skały, a nawet skamieniałości - np. stromatolity, koralowce - niejednokrotnie do złudzenia przypominające skamieniałe drewno.

Znacznie bardziej skomplikowane jest prawidłowe określenie przynależności skamieniałego drewna, np. do właściwej mu klasy bądź podgromady, czyli stwierdzenie, że reprezentuje powiedzmy przykładowo sagowce, benetyty, szpilkowe (iglaste) albo dwuliścienne (liściaste).
Możliwość identyfikacji zależy przede wszystkim od tego, czy w skamieniałości widoczna jest budowa anatomiczna, a jeśli tak, w jakim stopniu szczegółowości. Jeśli została zniszczona, zdeformowana lub po prostu nie zachowała się, wówczas nie ma możliwości bliższego określenia danej skamieniałości. Sytuacja taka zdarza się często.
Z drugiej strony, jeżeli zachowała się w dobrym stanie pozwala to na obserwację mikroskopową i rozpoznanie odpowiednich cech w przekroju poprzecznym (a także w przekrojach wzdłużnych), dzięki czemu można dokładniej zidentyfikować badane szczątki podając, np. do której ze wspomnianych grup należą.
Przeprowadzenie identyfikacji w ten sposób wymaga m.in. nakładu czasu i środków (przygotowanie choćby wypolerowanego przekroju poprzecznego) jest jednak jedyną drogą prowadzącą do poprawnego i tym samym nie budzącego wątpliwości rozpoznania skamieniałego drewna.

Pozdrawiam S.N.
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-09, 19:22   

Dociekliwych Kolekcjonerów zapraszam do działu "Pracownia" (wejście z głównej strony www.skamienialedrewno.pl ),
w którym znajdują się, m.in. fotografie mikroskopowe ułatwiające oznaczenie drewna. Przedstawione są, widoczne w skamieniałym drewnie pochodzącym z mojej kolekcji, typowe cechy obserwowane w przekrojach poprzecznych przez drewno drzew gatunków iglastych i liściastych, a także paproci i palm. Fotografie zamieszczone zostały dawno jednak czasem zapomina się o tym, co jest najbliżej. Życzę powodzenia!
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-05, 12:28   

Hmm... można by tak dopytać, jakie cechy w przekroju drewna umożliwiłyby oznaczenie do chociażby rodziny? Na przykład, czy rdzenie, sęki albo proporcje wielkości naczyń np. do cewek albo przewodów żywicznych? A może bardziej grubość promieni rdzeniowych w stosunku do ilości naczyń? Jeżeli nie powinienem wpisywać postu pod tym tematem to przepraszam i proszę o przeniesienie do właściwego miejsca.
SiO2
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2018-11-05, 19:08   

Osobiście bazuję między innymi na podręcznikach do rozpoznawania drewna współczesnego. Podręczników takich jest ogromna ilość.
Uważam, że na początek to wystarczy i mocno pomoże w zgłębieniu tematu... :-)
Trzymam kilka takich podręczników jeszcze ze szkoły i przyznam się, że często do nich wracam, obecne ukazało się sporo nowych i lepszych... :-P
Temat jest bardzo przyjemny, zawszy sprawiał mi sporo przyjemności i satysfakcji... :-)
Gorąco polecam ! :-)
 
 
TPSD chalcedon

Dołączył: 28 Wrz 2015
Posty: 141
Wysłany: 2018-11-05, 20:28   

A można by tak poprosić o jakiś tytuł? W Internecie znalazłem tylko takie pozycje jak: Jak zostać drwalem? albo Porąb i spal ,albo, co już jest ciekawe (i z pewnością mądrzejsze) Chemia drewna, jednak dalej nie tyczy się tematu... :-/
Ale o mikrostrukturach nic a nic...


Silicon dioxide

[ Dodano: 2018-11-05, 20:39 ]
Edit: Oczywiście angielskojęzyczna, niemiecka, hiszpańskojęzyczna i rosyjska literatura też są mile widziane :mrgreen:

[ Dodano: 2018-11-05, 20:40 ]
anglojęzyczna*
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2018-11-05, 20:55   

A bo kolega pod złym hasłem szuka , słowo kluczowe to dendrologia .nie drwal ,spal czy powal..
Książek z tym słowem ( osamotnionym lub w zestawieniu ) jest całkiem sporo.
Zaznaczyć tu należy że można się nimi oczywiście wspomóc raczej do drewna roślin mających odpowiedniki w roślinach do tej pory żyjących , czyli w odniesieniu do naszych zainteresowań - młodych wiekowo.Również należy pamiętać że te rośliny ewoluowały i coś niecoś zmienić się mogło.
Zaś szukając budowy roślin starokopalnych, czy książka koleżanki Sandry nie wypełnia tej "luki".
..jest bardzo dobrym "kluczem",choć oczywiście niepełnym ...bo to dopiero POCZĄTEK KOSZMARU z jakim można się zetknąć :lol: :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2018-11-05, 21:27   

Tak, słabo Kolega szukał, proponuję użyć haseł : budowa drewna, anatomia drewna, makroskopowe rozpoznawanie drewna itp :-)
Dendrologia, to raczej inny temat, choć też mój ulubiony... :-)
Chyba, że lubi Kolega rozpoznawać też gatunki drzew po liściach, szpilkach, korze, owocach, szyszkach itp :-P

chalcedon napisał/a:
anglojęzyczna*

Proszę bardzo, polecam takie :


lub "Identyfying wood" R. Bruce Hoadley. - dostępna w naszych księgarniach internetowych.

W normalnym języku :
- "Anatomia drewna" - Wojciech Kokociński - niedawno kupiłem,
- "Atlas anatomii roślin" - Jan Cebrat - małżonka kupiła... :-P
- oraz stare książki z mojej szkoły typu Technologia drewna, Materiałoznastwo itp
sorrki nie chce mi się tego przepisywać, pewnie już nie do dostania, może z rynku wtórnego... :-?

Oczywiście książkę Koleżanki Aleksandry też polecam, przyznam się, że często tam jeszcze zaglądam i faktycznie wypełnia mega czarną dziurę... ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS