FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fluorescencja
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2010-12-17, 10:49   

....czy obydwa zjawiska ( fluorescencji i fosforoscencji ) emitują to same spektrum światła widzialnego?(kolor)
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-17, 14:56   

Dla zakresów pasm widocznych ludzkim okiem nie zauważono różnicy.
Niemniej, w kilku okazach skamieniałego drewna zaobserwowano różne barwy fosforescencji.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2010-12-17, 20:57   

Troszkę sobie odświeżyłem pamięć,zerkając na stronę TPSD i informacje o kolorach skamieniałego drewna...Konkretnie mi chodziło o permskie okazy z Hilbersdorf i występujący w nich fioletowy fluoryt.
Czy okazy z tego stanowiska i z tą mineralizacją również wykazują się fluoroscencją?...
Oraz jeszcze jedno pytanie...jaka inna mineralizacja ( poza fluorytem) da nam kolor fioletowy ( pytam ponieważ posiadam okaz z fioletowymi wtrąceniami..i raczej fluoryt bym wykluczał).

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-17, 23:31   

Fluoryt może, ale nie musi cechować się fluorescencją. W posiadanych eksponatach z Chemnitz-Hilbersdorf nie zauważyłam jej jednak nie wszystkie okazy w kolekcji zostały pod tym kątem zbadane.
Fioletową barwę w skamieniałym drewnie, poza fluorytem, zawdzięczamy obecności manganu bądź tlenków żelaza.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2010-12-27, 20:31   

A czy okazy nasze,pochodzące z terenów Polski ,również wykazują luminescencję?
Chodzi mi o jakiekolwiek zjawiska zimnego światła.
Mając ogromne doświadczenie , może coś na ten temat też Ci wiadomo?
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-28, 22:43   

Gdyby przyjrzeć się okazom z Polski zapewne znalazłoby się szczątki wyróżniające się luminescencją wzbudzoną, np. wspomnianym światłem UV.
Kilka razy zdarzyło mi się w skamieniałym drewnie pochodzącym z Polski zaobserwować zjawisko optyczne innego rodzaju - iryzację. Występuje dość powszechnie i jest stosunkowo łatwa do zauważenia, zwłaszcza podczas obserwacji mikroskopowej. Interferencja światła swoją wielobarwnością potrafi wzbudzić zachwyt. Takich właśnie pięknych spostrzeżeń życzę dociekliwym kolekcjonerom w ich eksponatach.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2010-12-29, 20:41   

Tak...iryzację można spotkać dość często w okazach z wtórną mineralizacją krzemionkową.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
fircyk89

Dołączył: 05 Lip 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-07-05, 23:22   

Koledzy i koleżanki.. Tata niedawno ściął dużego i starego jesiona. Pień wyciągnęliśmy z ziemi i zaczęliśmy dzielić go na mniejsze części. Wczoraj wieczorem zauważyłem, że te małe cząstki pnia wykazują właściwości fluorescencyjne, po prostu świecą w ciemności. Zachowują się podobnie jak świetliki wędkarskie. Co ja mogę zrobić z tym drewnem? Czy ma ono jakąś wartość?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2013-07-06, 16:41   

fircyk89 napisał/a:
cząstki pnia wykazują właściwości fluorescencyjne,
- luminescencyjne .
Najprawdopodobniej drewno zostało zaatakowane przez grzyby.Najpospolitszym z nich jest opieńka miodowa.
fircyk89 napisał/a:
Co ja mogę zrobić z tym drewnem?
-pielęgnować i czekać na zbiory.
fircyk89 napisał/a:
Czy ma ono jakąś wartość?
zależy od notowań owocników na rynku.Osobiście bym nie sprzedawał a sam wykorzystał..na przekąskę -pycha. :lol:

Witam i cieszę się że Kolega wprowadził trochę śmiechu w nasze skostniałe ,zmineralizowane środowisko. :lol: :lol:

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2013-07-07, 11:11   

Niestety świecenie próchniejącej materii organicznej nie jest jakimś odkryciemi, to zjawisko jest stare jak świat... :-)
Najprawdopodobniej masz do czynienia z bioluminescencją czyli pewną odmianą chemiluminescencji polegającej na emisji światła (np. na niebiesko - ok. 490nm) podczas odpowiednich reakcji chemicznej. Zdolność do bioluminescencji posiadają wszystkie organizmy żywe, jednak zwykle jest ona zbyt słaba aby ją zauważyć.
Istnieją jednak pewne grupy oragizmów, których bioluminescencję możemy w odpowiednich warunkach zaobserwować, z pewnością wyróżniają się tutaj różne grzyby.
Świecące grzyby były od dawna wykorzystywane jako źródła bezpiecznego światła np. w prochowniach, składach mąki, gdzie nie wchodzono z otwartym ogniem. Również drewniane stemple w sztolniach kopalń były często poprzerastane świecącą grzybnią. W niektórych kulturach w lasach rozkładano wzdłuż ścieżek kawałki świecącej kory, coby się nie zgubić w lesie... :-)

Na pewno wszyscy widzieli tzw. świętojańskie robaczki, które również wykorzystują podobne reakcje bioluminescencji... :mrgreen:

Sam znam pewien gatunek świecacego mchu, który rośnie w Karkonoszach w cienistych szczelinach skalnych, świeci tylko w lato, to dopiero jest czad ! :-)

Proszę tylko nie mylić tych zjawisk z fosforoscencją, białym fosforem czy radioaktywnością... :evil:
Z fluorescencją też... :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS