FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Araucarioxylon= Araukaria, Araukaryt =Araucarioxylon?
Autor Wiadomość
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-01-24, 12:00   

Hihihihihihihihi
 
 
basia

Dołączyła: 25 Gru 2010
Posty: 34
Wysłany: 2011-01-24, 18:56   

Ejże ,ejże mój Panie ,proszę się teraz wytłumaczyć z tak pojmowanego ..'terminu" :-D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-01-24, 20:38   

Termin -pasza odnosi się do karmy pochodzenia roślinnego :mrgreen:
A na poważnie..Po wielkim permskim wymieraniu,które zdziesiątkowało cały świat fauny i flory,nastąpił ponowny rozkwit życia na Ziemi.
Pojawiło się wiele nowych gatunków.Zarówno w faunie jak i florze.
W jurze mamy już rozwinięte rośliny okrytozalążkowe,wszelkiej maści dwuliścienne,sagowce ,benetyty....a rozkwit w świecie "dinusiów " musiał być czymś napędzany (nie wszystkie pastwiły się wszak nad sąsiadami).
Stada roślinożerców więc pożerały co wyrosło....a w jurze wyrosło :mrgreen:
Pojawiły się również rośliny zielne .Jeden wspaniały okaz właśnie rośliny zielnej możemy obejrzeć tu http://pgi.gov.pl/muzeum_...no/foto_01.html ....być może "prababcia" naszych łąk...
 
 
sandra

Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 195
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-10, 15:45   

Wcześniej napisałam:

Nazwa Araucarioxylon oznacza skamieniałe drewno roślin szpilkowych z paleozoiku. Niektórzy stosują ją również dla drewna szpilkowych z mezozoiku.

Należy jednak dodać, że Araucarioxylon nie jest nazwą poprawną i nie powinno się jej używać.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-03-05, 16:39   

sandra napisał/a:
Nazwa Araucarioxylon oznacza skamieniałe drewno roślin szpilkowych
...
Ze swojej strony dodam i to wytłuszczoną czcionką-nazwa ta (Araukarioxylon) dotyczy rodzaju drewna ,nie zaś rośliny/gatunku jak często spotykam w stwierdzeniach.
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-09-12, 17:00   

Przyznam się szczerze, że od miesiąca usiłujemy z mężem (TPSD korund) zrozumieć pewne zawiłości tego tematu. Troszkę pokopałam w netku, konsekwentnie powracając do wątków naszego forum w nadziei, że może za którymś razem zrozumiem więcej... :-?
Więc dla rozwiania wątpliwości pozwolę sobie najpierw zapytać... o kordaity i walchie. Dla ich drewna (tylko i wyłącznie!) nadano wspólną nazwę Dadoxylon. Kolega Kornik nawet sprecyzował:
„do szczątków drewna z permskiego czerwonego spągowca Nowej Rudy”.
Pytanie 1: Czy zatem termin Dadoxylon odnosi się jedynie do okolic Nowej Rudy czy jest terminem dla wszystkich (z całego świata) szczątków drewna permskiego kordaitów i walchii? A co z drewnem tych roślin z karbonu: też Dadoxylon?
Pytanie 2: Czy drewno korzeni/gałęzi walchii też jest dadoxylonem, czy tak jak w przypadku kordaitów, ma już inną nazę?
Nota bene: gdzieś obiło mi się o oczy, że drewno wtórne karbońskich kalymatotekowców też nazwane zostało Dadoxylon...
 
 
TPSD filigraniołek
filigraniołek

Dołączyła: 07 Sie 2011
Posty: 79
Skąd: Kowary
Wysłany: 2011-09-12, 17:25   

Idąc dalej – mamy nazwę Araucarioxylon / araukaryt, która odnosi się do nierozpoznanego lub nierozpoznawalnego drewna szpilkowych z paleozoiku, dla niektórych również z mezozoiku. Koleżanka Sandra dorzuciła, iż nazwa ta nie jest już prawidłowa.
Pytanie 3: Czy w takim razie istnieje jakaś inna nazwa dla drewna nierozpoznanego szpilkowych, czy używa się po prostu stwierdzenia: „drewno szpilkowe”?
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-09-12, 20:05   

Bardzo mnie cieszy Koleżeństwa ciekawość :mrgreen:
Paleobotanika jest dziedziną młodą ,dość szybko się zmieniającą z racji nowych odkryć, lepszego zrozumienia zagadnień, czy też metodologii badań.Wgłębiając się w meandry tejże, zawsze powinniśmy pamiętać o tym.
Dadoxylon jest terminem sztucznym,określającym drewno wczesnych roślin szpilkowych (Walchia,Lebachia ..), drewna wykazującego podobieństwo do drewna roślin szpilkowych (Kordait).
Od razu nadmieniam ,Kordaity są zupełnie inną klasą roślin ( podobnie jak miłorzębowe ) to drewno tychże ,wykazuje podobieństwo budowy do drewna roślin szpilkowych. Stąd nie dziwi mnie zdanie Koleżanki ;"Nota bene..."
Dadoxylon jest terminem ogólnie używanym i nie dotyczy on li tylko Nowej Rudy dotyczy budowy drewna i jego wieku .
Hmmm.. korzonki..gałązki...
Rozumiem że chodzi o "składową " z jakich zbudowane były te organy .. składową było drewno :lol: ( mając fragment drewna ,nie wiemy czy pochodził z gałęzi czy pnia ...)
W skamieniałościach "węglowych" rzecz się ma zgoła inaczej,tam każdy rodzaj skamieniałości był przypisany do swojej nazwy i z reguły dotyczy to odcisków lub odlewów .
Np.Aspidaria,Knorria to cały czas lepidodendron ,tyle ze po dekortykacji i jej glębokości.

ale się nastukałem :lol:
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2011-09-12, 20:56   

sandra napisał/a:
Wcześniej napisałam:

Nazwa Araucarioxylon oznacza skamieniałe drewno roślin szpilkowych z paleozoiku. Niektórzy stosują ją również dla drewna szpilkowych z mezozoiku.

Należy jednak dodać, że Araucarioxylon nie jest nazwą poprawną i nie powinno się jej używać.


No fajnie, fajnie, rozumiem, ale to jaką nazwę powinno się używać, jaka jest poprawna... ?
Jak poprawnie nazywać skamieniałe drewno roślin szpilkowych z paleozoiku... ?
 
 
TPSD korund

Dołączył: 24 Sie 2011
Posty: 1054
Skąd: Sudety
Wysłany: 2011-09-12, 21:01   

Ha ha ha, o kurczaczek, nieopatrznie powtórzyłem pytanie filigraniołka... :mrgreen:
ale plama, pała z czytania ze zrozumieniem... :oops:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS